Kiedyś zależni od parafii w Piwnicznej Zdroju, mieszkańcy Łomnicy Zdroju od wieku tworzą własną wspólnotę, bogatą duchowo, jak wody mineralne, które tutaj mają swoje źródła.
W uroczystość NSPJ w łomnickiej parafii obchodzono jubileusz związany ze 100-leciem istnienia miejscowej wspólnoty, którą erygował 10 maja 1925 roku bp Leon Wałęga.
Mszy św. przewodniczył bp Stanisław Salaterski, który poświęcił nowe witraże jako jubileuszowe wotum, a także udzielił sakramentu bierzmowania młodym z VIII klasy w dniu zakończenia roku szkolnego i rozpoczęcia wakacji.
Po Eucharystii biskup poprowadził procesję eucharystyczną wokół świątyni.
Razem z nim modlili się księża rodacy, ojcowie redemptoryści (osiedlili się w parafii w 1931 roku), siostry felicjanki (w parafii od 1946 roku), przedstawiciele władz samorządowych, OSP, szkoły podstawowej, a także parafianie i goście.
Początki parafii - przypomniał w homilii bp Salaterski - sięgają zarania XX wieku. Łomniczanie, należący do wspólnoty macierzystej w Piwnicznej, często gromadzili się przy małej kapliczce z obrazem Serca Pana Jezusa na wspólną modlitwę.
Z czasem zrodziła się myśl o budowie większej kaplicy. Wznieśli ją łomniczanie z poparciem piwniczańskiego proboszcza ks. Jana Dagnana. Budowę wsparła też kuria diecezjalna w Tarnowie.
Kaplicę zbudowano w latach 1912-1913, a przez kolejne wykańczano i upiększano jej wnętrze. Pierwszą Mszę św. odprawił w niej ks. Dagnan 26 grudnia 1915 roku. On też poświęcił świątynię.
Do 1920 roku duszpasterstwem zajmowali się księża z Piwnicznej, którzy dojeżdżali do Łomnicy raz w miesiącu. Dopiero po wybudowaniu plebanii w 1919 roku w Łomnicy zamieszkał na stałe ks. Adam Frąckiewicz.
10 maja 1925 roku bp Leon Wałęga erygował w Łomnicy parafię NSPJ, a jej pierwszym proboszczem mianował ks. Jana Supersona. - To on był później proboszczem w mojej rodzinnej parafii w Tymowej i to on błogosławił ślub moich rodziców - podkreślał w kazaniu bp Salaterski.
Posłuchaj fragmentu homilii:
100 lat parafii NSPJ w Łomnicy Zdroju- Łomniczanie - mówi ks. proboszcz Jan Mirek - zawsze wykazywali się troską o swój kościół. Najbardziej to było widać w czasie jego rozbudowy za duszpasterzowania ks. Szczepana Kasińskiego.
- Tę świątynię, w której zamontowaliśmy ostatnio piękne witraże, wypełniają chętnie wierni i goście, którzy do nas przyjeżdżają na wypoczynek. Parafia jest miejscem formacji dla dzieci i młodych w LSO, DSM, KSM, scholi muzycznej. Dorośli mogą kształtować swoją wiarę i duchowość m.in. w różach Żywego Różańca, Legionie Maryi - wylicza ks. Mirek.
Bogactwem Łomnicy są także wielopokoleniowe i wielodzietne rodziny, w których przekazywana jest wiara, dzieci uczone są pobożności i zwyczajów nią przesiąkniętych.