Od niedzieli do niedzieli parafia Jurków obchodziła 100-lecie swojej parafii, ale powodów do radości było więcej.
Każdego dnia minionego tygodnia poszczególne grupy tej parafii - młodzież, dzieci, rodziny, chorzy i starsi - spotykali się na wspólnej modlitwie i nabożeństwie im dedykowanym. Z kolei w piątek, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, cała parafia uroczyście powitała w swojej wspólnocie wywodzącego się stąd biskupa Jerzego Kołodzieja, salwatorianina, od kilku miesięcy ordynariusza diecezji Bunbury w Australii. Ta nominacja to swoisty prezent na 100-lecie jurkowskiej parafii, która zrodziła wiele powołań kapłańskich i zakonnych na przestrzeni wieku swojego istnienia.
Powitanie dostojnego rodaka rozpoczęło się w kaplicy w Wilczycach, należącej do parafii Jurków, skąd pochodzi biskup. Tu dokonał on uroczystego wprowadzenia relikwii błogosławionych męczenników z Pariacoto, błogosławionej rodziny Ulmów i relikwii płótna, w które był owinięty Całun Turyński, wzbogacając tę kaplicę o kolejnych orędowników. Ponadto poświęcił figury świętych pochodzących z naszej diecezji, a więc św. Kingi, św. Szymona z Lipnicy, bł. Romana Sitki i św. Stanisława Papczyńskiego oraz pobłogosławił plac patriotyczny przy kaplicy z krzyżem i obeliskiem oddającym hołd wszystkim, którzy zginęli za ojczyznę, a pochodzili z tych ziem. Stąd zgromadzeni całym orszakiem - motorami, kładami, końmi, wozami i bryczkami, z kapelą i barwnym wieńcem niesionym przez tutejsze panny w strojach ludowych - wyruszyli do rodzinnego domu biskupa, gdzie udzielił on uroczystego błogosławieństwa swojej mamie, następnie udał się na cmentarz parafialny, gdzie pochowany jest jego tata, a stąd już do kościoła parafialnego. Zobaczcie, z jaką radością tu powitano biskupa swojego rodaka :
Powitanie bp. Jerzego Kołodzieja w JurkowiePrzed kościołem czekała na bp. Jerzego Kołodzieja cała parafia, zespół Jurkowianie i Mali Jurkowianie, kapela „Madej i Przyjaciele”, Rycerze Jana Pawła II obecni w tej parafii, dzieci komunijne, Liturgiczna Służba Ołtarza. Proboszcz ks. Tadeusz Piwowarski w bramie na plac kościelny podał mu do ucałowania krzyż. Nad bramą umieszczono napis z zawołaniem, jakie biskup wybrał na swoje posługiwanie, a więc „Radujcie się w Panu”. Radość tego dnia wspólnota dzieliła również z biskupem tarnowskim Andrzejem Jeżem, który wygłosił okolicznościową homilię, a Mszy św. przewodniczył bp Jerzy Kołodziej, co znamienne - w ornacie papieskim. To kolejny dar na 100-lecie, jaki parafia otrzymała od swojej rodaczki s. Marii Smoleń, posługującej od 30 lat w Watykanie.
Trzeba wiedzieć, że Jan Paweł II jako ksiądz i kardynał Karol Wojtyła bywał tutaj nieraz, o czym świadczy wytyczony tu Szlak Papieski, a wielokrotnie wspominała w Jurkowie ten fakt prof. Wanda Półtawska, przyjeżdżając tu na wakacje. Lubiła tutejszych ludzi za ich gościnność, otwarte serce i że są, jak trzeba.
Sam bp Jerzy Kołodziej otrzymał w darze od parafii pastorał z wizerunkiem Dobrego Pasterza. Warto też nadmienić, co zauważył bp Andrzej Jeż w czasie jubileuszowej homilii, że bp Jerzy jest trzecim biskupem, który jest absolwentem limanowskiego liceum, które obaj ukończyli, a w tym gronie jest też bp Mirosław Gucwa z RCA.
- Kiedy w roku 2015 z okazji Roku Życia Konsekrowanego zaprosiłem do Tarnowa wszystkie osoby zakonne wywodzące się z diecezji tarnowskiej, to mogliśmy wtedy doświadczyć, jak ogromna jest ta rzesza ojców, sióstr, braci zakonnych posługujących w Polsce i w różnych zakątkach całego świata. Mamy wielką reprezentację z naszej diecezji na całym świecie. Oni przekazują bogactwa i piękno naszej rodzinnej pobożności, tradycji, historii, z której sami wyrośliśmy - mówił bp Andrzej Jeż, zauważając też w tym duży udział jurkowskiej parafii, która sama wydała powołania dla diecezji, dla Polski i całego świata.
Posłuchaj, co jeszcze mówił biskup do jurkowian:
Fragment homilii bp. Andrzeja Jeża wygłoszonej w Jurkowie w 100-lecie parafiiTylko z obecnie żyjących kapłanów i sióstr stąd pochodzących - oprócz bp. Jerzego - w Australii posługuje ks. Zygmunt Śmigowski, również salwatorianin. W USA pracuje kapłan diecezji tarnowskiej ks. Józef Dudzik, przeżywający 25-lecie kapłaństwa, który z ks. Zygmuntem, ale też redemptorystą o. Janem Steligą obchodzącym 50. rocznicę święceń kapłańskich, świętowali w niedzielę w Jurkowie swoje jubileusze. Kolejny kapłan stąd posługuje w Palermo we Włoszech, jedna z sióstr służebniczek w Boliwii. Stąd są także dwie rodzone siostry klaryskami. Trudno nawet nam tu będzie wyliczyć wszystkie siostry, braci, kapłanów i ojców z Jurkowa. Mają też stąd diakona w tarnowskim seminarium.
Wszystkie te powołania są - jak zauważa proboszcz parafii w Jurkowie ks. Tadeusz Piwowarski - świadectwem wiary i pobożności miejscowych ludzi. Sama frekwencja przystępujących tu do Komunii św. co niedzielę budzi podziw, bo to 65 proc. wiernych. Wielu uczestniczy także w Mszach św. w dni powszednie, nie mówiąc już o licznych nabożeństwach. Na pierwszy piątek kapłana przyjmuje w swoich domach w tej parafii 63 chorych i starszych, którzy już sami do kościoła przyjść nie mogą. Wiara i pobożność ludzi znajduje też wyraz w licznych, mocnych rodzinach.
Jurkowska parafia słynie ponadto z trzech kaplic dojazdowych. Są one we wspominanych Wilczycach, w Chyszówkach i Półrzeczkach, w których kwitnie życie religijne, a w prowadzenie tam nabożeństw włączają się także sami wierni. Ponadto każdy z trzech szczytów - Mogielicy, Ćwilina i Łopienia - to również miejsca oddziaływania duszpasterskiego, bo i tam odbywają się Msze św. i nabożeństwa. Na Łopieniu Sylwester, na Ćwilinie wielka majówka i procesja różańcowa w październiku, gdyż na szczyt wiodą kaplice z tajemnicami Różańca św., a na Mogielicę w Wielki Piątek idzie trwająca trzy godziny Droga Krzyżowa z udziałem 500 pątników, którzy przyjeżdżają tu na to nabożeństwo nawet z Mielca. Okazji do modlitwy na szczytach gór jest więcej. Jurków ma też swoje Lourdes, La Salette i Fatimę na tzw. Wzgórzu Objawień, które powstało przy kościele parafialnym. Duża popularnością cieszy się tutaj także nabożeństwo do św. o. Pio.
Swoje 100-lecie istnienia parafia świętowała do niedzieli 29 czerwca, kiedy to odbyły się jubileusze kapłańskie rodaków, a po południu festyn rodzinny. Biskupie prymicje miały miejsce w sobotę 28 czerwca. Zajrzyjcie do naszej galerii zdjęć ze 100-lecia parafii, a więcej o tym wydarzeniu, parafii i o tym, jak w Jurkowie kościół zbudowano, bo to też historia do dziś przez wszystkich pamiętana, napiszemy w jednym z papierowych, wakacyjnych wydań Gościa Niedzielnego.