Parafia św. Józefa znalazła się na trasie 45. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.
Od 8 do 10 lipca pątnicy przechodzili przez północno-wschodnie tereny diecezji tarnowskiej. Na trasie 45. już Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę znalazły się takie miejscowości jak: Pustków, Nowa Wieś, Bobrowa, Żyraków, Wiewiórka, Róża, Stara Jastrząbka, Luszowice, Dąbrowa Tarnowska, Wielopole, Gorzyce, Otfinów, Zalipie i Borusowa.
Jedną z parafii gościnnie podejmującą pielgrzymów była wspólnota w Luszowicach, której patronuje św. Józef.
- Od wielu lat w naszej parafii zatrzymują się na modlitwę pielgrzymi z diecezji przemyskiej. Tradycyjnie też moi parafianie, w szczególny sposób Koła Gospodyń Wiejskich z Luszowic i Lipin, ale też indywidualne osoby, zapraszają pątników na poczęstunek i mam nadzieję, że nikt z nich głodny z Luszowic nie wyjdzie - mówi ks. proboszcz Grzegorz Franczyk.
Można tego być pewnym patrząc na suto zastawione stoły przez panie z obu KGW. - Mamy dla nich parówki, kanapki, naleśniki, pizzerinki, mnóstwo ciasta… W przygotowanie zaangażowały się nie tylko panie z KGW, ale też mieszkańcy Lipin - mówi pani Monika z KGW w Lipinach.
Z kolei panie z KGW z Luszowic zaserwowały pielgrzymom pieczone dramstiki (203 sztuki), bigos (50 litrów), pizzę i ciasto. - Od pięciu lat jako koło przygotowujemy taki posiłek. Wcześniej był on organizowany siłami wielu osób z parafii - mówi pani Elżbieta z KGW z Luszowic.
Pielgrzymkową agapę poprzedziła Msza św. w kościele pw. św. Józefa, której przewodniczył bp Stanisław Salaterski.
- Jesteśmy potrzebni jako apostołowie zbliżającego się Królestwa Bożego pośród świata, w którym żyjemy. Jesteśmy potrzebni jako apostołowie zwłaszcza wśród najbliższych, tych, którzy zagubili swoją drogę do Boga. Dla nich mamy być świadkami wiary, aby mogli oni na nowo odkryć jej smak i siłę, nadające sens życia - mówił w homilii bp Salaterski.
Posłuchaj fragmentu homilii:
Tegorocznej 45. już Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę towarzyszy hasło „Pielgrzymi nadziei”. - W naszej pielgrzymce wędruje 10 grup, które wyruszyły z różnych miejsc archidiecezji, by spotkać się już razem w Luszowicach i stąd iść wspólnie na Jasną Górę. Jesteśmy bardzo wdzięczni tarnowskim diecezjanom za gościnne podejmowanie pątników - mówi ks. Piotr Krzych, kwatermistrz pielgrzymki, pełniący tę funkcję po raz pierwszy.
Po pokonaniu 380 km przemyscy pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 15 lipca, gdzie będą się modlili w Kaplicy Cudownego Obrazu i uczestniczyli we Mszy św. w jasnogórskiej bazylice.
Oddzielną grupę pątników stanowią osoby duchowo łączące się z wędrującymi na Jasną Górę poprzez transmisje internetowe, wypełnianie niektórych praktyk pielgrzymkowych i ofiarowanie swoich trudów i cierpień w intencjach, w jakich odbywa się pielgrzymka. Wędrowaniu fizycznemu i duchowemu towarzyszy sztafeta różańcowa podejmowana przez diecezjan w czasie trwania pielgrzymki.