Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy dodatku do Gościa Niedzielnego w diecezji tarnowskiej

Tarnowski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • BIERZMOWANIA
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • SYNOD
    • PARAFIE
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI

Najnowsze Wydania

  • GN 23/2026
    GN 23/2026 Dokument:(9748536,Przyszedł czas na uczynki miłosierdzia względem duszy)
  • GN 22/2026
    GN 22/2026 Dokument:(9738638,Charakterni paziowie Jego Królewskiej Mości Mwangi II)
  • Gość Extra 2/2026 (16)
    Gość Extra 2/2026 (16) Dokument:(9730825,Na tobie zbuduję Kościół)
  • GN 21/2026
    GN 21/2026 Dokument:(9728452,Albo nie słyszą, albo nikt nie woła)
  • GN 20/2026
    GN 20/2026 Dokument:(9718961,Nie zmieniajcie nam nauki)
tarnow.gosc.pl → Informacje → Siedem wieków wiary

Siedem wieków wiary przejdź do galerii

 
Mimo ogromnych zmian, jakie nastąpiły w ciągu 700 lat historii parafii w Łęgu Tarnowskim, jedno się nie zmieniło - wiara w Boga, przekazywana i niesiona przez kolejne pokolenia. ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

W tej parafii zmieniało niemal wszystko. Od nazwy miejscowości - kiedyś Jurków, później Łęg Tarnowski, aż po patrona - dawniej św. Mikołaj, później Trójca Przenajświętsza. Tym, co trwało jest wiara.

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

|

31 maja 2026 GOSC.PL

dodane 31 maja 2026
aktualizacja 1 czerwca 2026
FB Twitter
drukuj wyślij

Już od początku roku parafia Trójcy Przenajświętszej w Łęgu Tarnowskim przeżywała swój jubileusz 700-lecia istnienia. Staraniem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża Penitencjaria Apostolska udzieliła wszystkim, którzy w roku jubileuszu nawiedzą kościół parafialny w Łęgu Tarnowskim, przywilej odpustu zupełnego.

Tydzień przed główną uroczystością jubileuszową (odpust parafialny) młodzież ze szkoły im. św. Jana Pawła II w Łęgu Tarnowskim oraz schola z parafii Łęg-Zamoście zaprezentowali montaż słowno-muzyczny prezentujący wielowiekową historię parafii i jej skomplikowane dzieje.

Przygotowaniem do uroczystości odpustowej i jubileuszowej, która odbyła się 31 maja, były misje święte prowadzone przez ks. Tomasza Rąpałę, dyrektora diecezjalnego ośrodka rekolekcyjnego Arka w Gródku nad Dunajcem.   

W niedzielę 31 maja, w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, bp Andrzej Jeż przewodniczył jubileuszowemu dziękczynieniu, celebrując Mszę św. z udziałem kapłanów, osób konsekrowanych i wiernych świeckich.

Przed Mszą św. pobłogosławił tablicę dedykowaną wieloletniemu proboszczowi w Łęgu Tarnowskim, ks. prał. Romanowi Wójcikowi, który dał się poznać jako gorliwy duszpasterz, budowniczy kościołów (rektorat w Siedlcu i kaplica w Białej) oraz zasłużony obywatel gminy Żabno.

Zobacz film:

Łęg Tarnowski. 700 lat parafii, tablica pamięci ks. prał. Romana Wójcika
Gość Tarnowski

W homilii bp Jeż podkreślił, że tajemnica Trójcy Świętej, na obraz której został stworzony każdy człowiek, dowartościowuje samego człowieka, stanowiąc o jego wielkości, godności i niepowtarzalności. Trójca Święta jest także prawzorem ludzkich relacji, opartych na miłości i bezinteresownym darze z siebie. Miłość łącząca Ojca, Syna i Ducha Świętego uczy nas - mówił biskup - że jesteśmy bytami skierowanymi ku drugiemu, i że nikt nie jest samotną wyspą, choć czasem zamyka się w egoizmie i pułapce samowystarczalności. Biskup mówił również o parafii, która jest wspólnotą jednoczącą ludzi z Bogiem i między sobą, przestrzenią relacji z Trójjedynym Bogiem oraz braćmi i siostrami w wierze.

Posłuchaj homilii pasterza diecezji:

Łęg Tarnowski. 700 lat parafii - homilia
Gość Tarnowski

Po Mszy św. biskup poprowadził procesję eucharystyczną wokół kościoła i udzielił wszystkim jubileuszowego błogosławieństwa.

Materialnymi pamiątkami wspólnego świętowania pozostaną w kościele w Łęgu Tarnowskim monstrancja i kustodia oraz białe stuły podarowane przez parafian, a także kielich mszalny ofiarowany przez księży pochodzących z parafii. O jubileuszu będą także przypominać nowe drzwi główne do kościoła oraz do zakrystii.

Zobacz film:

Łęg Tarnowski. 700 lat parafii - frag. uroczystości
Gość Tarnowski

Historia parafii zaczyna się co najmniej w XIV wieku. Wspólnota zamieszkiwała najpierw naddunajecką wieś Jurków, w której stał kościół pw. św. Mikołaja. Wieś i kolejne świątynie wiele razy niszczył Dunajec. Obecny kościół został zbudowany w 1855 roku. W 1934 roku św. Mikołaj przestał być patronem kościoła, który otrzymał wezwanie Trójcy Przenajświętszej. W 1960 roku zmieniła się także nazwa parafii. Dawna - Jurków - ustąpiła miejsca nowej - Łęg Tarnowski. Stało się tak, ponieważ miejscowość Jurków zniknęła już wcześniej na skutek zmian koryta Dunajca.

Na terenie parafii istnieją rektorat bł. Karoliny w Siedlcu, kaplica pw. Dobrego Pasterza w Białej, oraz zabytkowy kościół pw. św. Sebastiana w Ilkowicach. W 1984 roku od parafii oddzieliła się wspólnota w Łęgu-Zamościu tworząc samodzielną parafię Matki Bożej Różańcowej.

Obecnie w parafii duszpasterzują ks. proboszcz Wiesław Orwat, wikariusze ks. Michał Rachwalski i ks. Dariusz Maj. Od 45 lat we wspólnocie posługują siostry sercanki.   

« ‹ 1 › »
700 lat parafii w Łęgu Tarnowskim - Msza św.

Foto Gość DODANE 31.05.2026 AKTUALIZACJA 01.06.2026

700 lat parafii w Łęgu Tarnowskim - Msza św.

W niedzielę 31 maja, w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, bp Andrzej Jeż przewodniczył jubileuszowemu dziękczynieniu celebrując Mszę św. z udziałem kapłanów, osób konsekrowanych i wiernych świeckich. Przed Mszą św. pobłogosławił tablicę dedykowaną wieloletniemu proboszczowi w Łęgu Tarnowskim, ks. prał. Romanowi Wójcikowi, który dał się poznać jako gorliwy duszpasterz, budowniczy kościołów (rektorat w Siedlcu i kaplica w Białej) oraz zasłużony obywatel gminy Żabno.  
700 lat parafii w Łęgu Tarnowskim - procesja

Foto Gość DODANE 31.05.2026 AKTUALIZACJA 01.06.2026

700 lat parafii w Łęgu Tarnowskim - procesja

​W niedzielę 31 maja, w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, bp Andrzej Jeż przewodniczył jubileuszowemu dziękczynieniu celebrując Mszę św. z udziałem kapłanów, osób konsekrowanych i wiernych świeckich.  
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:
  • JUBILEUSZ
  • PARAFIA TRÓJCY ŚWIĘTEJ W ŁĘGU TARNOWSKIM
  • ŁĘG TARNOWSKI

Polecane w subskrypcji

  • Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    • kościół
    Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    Franciszek Kucharczak
  • Braterstwo, które działa. Rycerze Kolumba przekuwają wiarę w czyn
    • Temat Gościa
    Braterstwo, które działa. Rycerze Kolumba przekuwają wiarę w czyn
    Karol Białkowski
  • Poszukiwacz prawdy. Mija rok od śmierci Alasdaira MacIntyre'a
    • Kościół
    Poszukiwacz prawdy. Mija rok od śmierci Alasdaira MacIntyre'a
    Tomasz Rowiński
  • Uznanie małżeństw jednopłciowych zawartych za granicą zapowiedzią tego, co nas czeka w przyszłości?
    • polska
    Uznanie małżeństw jednopłciowych zawartych za granicą zapowiedzią tego, co nas czeka w przyszłości?
    Andrzej Grajewski
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X