Ks. Michał Heller obchodzi 80. urodziny

bs

publikacja 11.03.2016 12:00

Wielu wdzięcznych jego czytelników złożyło Jubilatowi życzenia wirtualnie.

Ks. prof. Michał Heller, światowej sławy kosmolog, laureat Nagrody Templetona, urodził się w Tarnowie i wciąż tu chętnie wraca Ks. prof. Michał Heller, światowej sławy kosmolog, laureat Nagrody Templetona, urodził się w Tarnowie i wciąż tu chętnie wraca
Jakub Szymczuk /Foto Gość

- Wiemy, że Michał Heller jest ważną osobą nie tylko dla nas, ale także dla wielu Jego Czytelników. Jeśli Państwo chcieliby złożyć życzenia Jubilatowi, prosimy o wpis pod adresem www.ccpress/zyczenia - zachęca wydawnictwo Copernicus Center Press, które jak zaznacza, wszystkie życzenia przekaże ich adresatowi.

Wiele osób już z tej zachęty skorzystało. Tomasz Wiśniewski, składając życzenia księdzu profesorowi, zauważył, że matematycznie nie ma szans, ażeby jubilat wszystkie te życzenia, którymi wdzięczni czytelnicy, słuchacze i widzowie od dawna go obsypują, zliczył.

- Dlatego teraz się "tylko" pomodlę, a moja modlitwa będzie bezpiecznie czekać na Księdza ukryta w Słowie, od którego wszystko wzięło początek. Ona też... - pisze Wiśniewski.

Są i tacy, którzy choć wierzący i praktykujący, w 80. urodziny ks. Hellera w ogóle nie wierzą. - Umysł, duch i ciało najwyżej 40-latka - pisze Paweł z Tarnowa.

Tarnowianie, choć nie tylko, osobiście również mieli okazję złożyć życzenia ks. Michałowi Hellerowi. Raz podczas niedzielnej Mszy św. u Maksymiliana o 10.30, a także tego dnia wieczorem podczas gali z okazji 686. rocznicy lokacji Tarnowa, kiedy miasto świętowało i jego urodziny.

Ks. Heller wielokrotnie podkreślał, jak ważny jest dla niego Tarnów, gdzie się urodził i ma swoje mieszkanie. - Staram się coraz więcej czasu spędzać w Tarnowie, bo już 80 lat włóczę się po świecie i trzeba na koniec się ustatkować. Tarnów jest dla mnie środkiem świata. Stąd się wyrusza w różne strony i tutaj się zawsze wraca. A to jest definicja środka - mówił podczas gali wybitny kosmolog.

Z okazji 80. urodzin ks. prof. Michała Hellera wydawnictwo "Znak" wraz z CCPress wydało książkę "Wierzę, by zrozumieć", choć trzeba przyznać, że to przede wszystkim prezent dla wszystkich jego czytelników. „Wierzę, żeby rozumieć” to tytuł wywiadu-rzeki, jaki z ks. prof. Michałem Hellerem przeprowadzili Wojciech Bonowicz, Bartosz Brożek i ks. Zbigniew Liana.

„Zaczął edukację w radzieckim kołchozie, by po latach zająć się wyjaśnianiem natury Wszechświata. Członek gangu dziecięcego na Syberii, w Cambridge dzielił pokój z Hawkingiem. Pierwsze lata życia kapłańskiego upłynęły mu pod znakiem trudnych gier z władzami komunistycznymi. Na seminariach w Castel Gandolfo spotykał się z Janem Pawłem II. Uważa, że Bóg - którego nazywa Wielkim Nieznajomym - uprawia matematykę. Dokonując obliczeń widzi liczby i struktury matematyczne. W wolnych chwilach oddaje się zamiłowaniu do kryminałów i zabaw na symulatorach lotów” - czytamy na okładce książki, która w księgarniach ukaże się 16 marca.

Wojciech Bonowicz zauważa, że ks. prof. Michał Heller po raz pierwszy tak wiele mówi o swoim życiu i o tym, jak z jego życia po kolei wyłaniały się rozmaite zainteresowania naukowe i filozoficzne. - Udało się go namówić na rozmowę z jednej strony bardzo osobistą, a z drugiej dobrze wprowadzającą w problematykę, którą on się zajmował - mówi Bonowicz, który cytując Wojciecha Waglewskiego nazywa ks. prof. Hellera „osobowością wszechświatową”.

Czytaj także:

Zobacz:

Oglądaj:

Na następnej stronie prezentujemy biogram ks. prof. Michała Hellera.

Michał Heller urodził się 12 marca 1936 roku w Tarnowie. Jest absolwentem tarnowskiego seminarium duchownego i jego późniejszym wykładowcą, pierwszym dziekanem Wydziału Teologicznego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął 26 kwietnia 1959 r. a następnie został wikariuszem w Ropczycach.

Dalsze studia podjął na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie w 1966 roku obronił doktorat z kosmologii relatywistycznej, zaś w 1969 roku uzyskał habilitację. W roku 1990 uzyskał tytuł profesora zwyczajnego Papieskiej Akademii Teologicznej przekształconej w 2009 r. w Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Jest pracownikiem Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego.

Jest twórcą modelu kosmologicznego wykorzystującego geometrię nieprzemienną do opisu zjawisk nielokalnych, które prawdopodobnie występowały w początkowych fazach ewolucji Wszechświata. Od lat pracuje nad połączeniem dwóch najważniejszych teorii fizycznych – Ogólnej Teorii Względności i mechaniki kwantowej.

Z najważniejszych idei stworzonych i propagowanych przez Michała Hellera wymienić trzeba program filozofii w nauce, czyli refleksji filozoficznej prowadzonej nie w całkowitym oderwaniu od nauki, ale w ścisłym kontekście teorii naukowych. Szczególną rolę w myśli ks. prof. Hellera odgrywa matematyka. W jego opinii, obiekty matematyczne są elementami teorii fizycznych, w nich formułowane są prawa fizyki.

W 2008 roku jako pierwszy Polak ks. prof. Michał Heller został laureatem Nagrody Templetona, przyznawanej za pokonywanie barier między nauką a religią. Nagrodę przeznaczył na ufundowanie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, w którego działalność zaangażowane są dziś dziesiątki uczonych, głównie z krakowskiego środowiska, choć współpracownicy i uczniowie Hellera rozsiani są na całym świecie.

Centrum Kopernika robi to, co przez całe życie robił (i robi nadal) ks. prof. Heller: prowadzi badania, kształci studentów, organizuje konferencje naukowe, popularyzuje naukę przez spotkania z naukowcami, organizację dyskusji, publikacje artykułów popularnonaukowych (zwłaszcza na łamach serwisu GraniceNauki.pl oraz „Tygodnika Powszechnego”) oraz bogaty kanał YouTube; wydaje naukowe i popularnonaukowe książki (poprzez oficynę Copernicus Center Press).

Ks. prof. Heller naukę zarówno rozwija, jak i popularyzuje, w licznych książkach i artykułach. Poza licznymi doktoratami honoris causa oraz Nagrodą Templetona ks. prof. Heller jest m.in. kawalerem Orderu Orła Białego, Złotego Krzyża Zasługi i Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, laureatem Medalu św. Jerzego oraz Super Wiktora Specjalnego.

Czytaj także:

Zobacz:

Oglądaj: