Brzesko. Jubileusz, medale i apel

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 29.05.2021 10:50

Brzeskie osiedle Ogrodowa-Kościuszki 28 maja świętowało rocznicę powstania kapliczki Chrystusa Króla i Matki Bożej Fatimskiej.

Brzesko. Jubileusz, medale i apel Msza przy kapliczce na brzeskim os. Ogrodowa - Kościuszki. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Mszą św., koncelebrowaną przez proboszcza parafii ks. prał. Józefa Drabika i ks. prał. Franciszka Kostrzewę, oraz majówką przy kapliczce Chrystusa Króla i Matki Bożej Fatimskiej mieszkańcy osiedla Ogrodowa-Kościuszki uczcili 21. rocznicę jej powstania. Chcieli świętować w ubiegłym roku, ale przeszkodziła pandemia.

W wydarzeniu wzięło udział wielu wiernych, przedstawiciele władz miejskich z burmistrzem Tomaszem Latochą na czele, a pieśni maryjne intonowała orkiestra dęta z Uścia Solnego.

W homilii ks. Józef Drabik przywołał historię powstania tego miejsca kultu. Tłumaczył, że wszystko zaczęło się w 1998 roku, kiedy z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. prał. Zygmunta Bochenka rozpoczęła się peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej po domach brzeskiej parafii. To on także zaproponował, by rok 2000, w którym przeżywano jubileusz chrześcijaństwa, upamiętnić i uczcić powstaniem kapliczki lub krzyża. Wskazał wówczas, by miejsce kultu powstało na tym osiedlu, gdzie - jak uważał - potrzeba było dużo Bożej pomocy.

Apel podjęto i postanowiono, że kapliczka stanie między blokami wśród zieleni. Zdecydowano w niej umieścić figurę Chrystusa Króla, bo to był Jego jubileusz, oraz figurę Matki Bożej Fatimskiej z wdzięczności za Jej obecność w domach i mieszkaniach parafian. Figury wykonał miejscowy artysta Zbyszek Ważydrąg, mieszkający na początku Jodłówki i na końcu Jasienia.

Kapliczka została poświęcona na zakończenie procesji fatimskiej 13 października 2000 roku, która zaprowadziła mieszkańców Brzeska na to osiedle. "Była już ciemna noc, ale to miejsce widoczne z dala, oświetlone, ukwiecone, udekorowane przyciągało do siebie. Okna bloków oświetlone, ozdobione emblematami wiary świadczyły wymownie, że mieszkańcy naprawdę przeżywają uroczystość, są dumni, że swoimi ofiarami i pracą przyczynili się do tego, że właśnie tu u nich stanął symbol przełomu wieków" - cytował ks. J. Drabik fragment zapisu z kroniki parafialnej sporządzony przez p. Marię Dziwiszewską pod datą 13.10.2000.

Brzesko. Jubileusz, medale i apel   Wręczenie medalu p. Janowi Pawlikowi z podziękowaniem jemu i wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej kapliczki. Beata Malec-Suwara /Foto Gość Brzesko. Jubileusz, medale i apel   Wręczenie medalu p. Marii Kądziołce z podziękowaniem dla niej i wszystkich, którzy o to miejsce dbali i nadal się troszczą. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Obecny proboszcz dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej kapliczki, wyliczając nazwiska osób zapisanych w kronice parafialnej. Panu Janowi Pawlikowi, który to dzieło z nieżyjącą już dziś żoną "popychał", wręczył medal, jaki parafia wybiła z okazji Roku św. Jakuba. Medal otrzymała także radna zarządu tego osiedla pani Maria Kądziołka jako wyraz wdzięczności wszystkim tym, którzy o to miejsce przez lata dbali.

Przed 21. laty ks. prał. Zygmunt Bochenek prosił, by tą kapliczką się opiekowano i by tę kapliczkę szanowano. Apel powtórzył i obecny proboszcz ks. prał. Józef Drabik, przekonując jak ważne są to miejsca świadczące o historii tego miasta oraz pobożności i religijności jego mieszkańców - uświęcone, omodlone i z bogatą historią.