Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy dodatku do Gościa Niedzielnego w diecezji tarnowskiej

Tarnowski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • BIERZMOWANIA
  • GALERIE
  • STUDIUM BIBLIJNE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • SYNOD
    • PARAFIE
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI

Najnowsze Wydania

  • GN 29/2025
    GN 29/2025 Dokument:(9344585,Wielkie dzieło tysiąclecia)
  • GN 28/2025
    GN 28/2025 Dokument:(9337843,Egocentryzm i poświęcenie)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
tarnow.gosc.pl → Informacje → Zagnij księdza

Zagnij księdza przejdź do galerii

W Arce w Gródku nad Dunajcem odbywają się rekolekcje przed bierzmowaniem. Uczestniczy w nich co roku ok. 900 gimnazjalistów.

 
Ks. Józef Pachut, proboszcz z Ziempniowa, przyjeżdża z młodzieżą na rekolekcje do Arki od 15 lat Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Tylko w ostatni weekend w Centrum Formacyjno-Rekolekcyjnym Diecezji Tarnowskiej "Arka" w rekolekcjach przed bierzmowaniem uczestniczyło ponad 160 gimnazjalistów. Ze swoimi księżmi przyjechali młodzi z Czermina, Borowej k. Mielca, Ziempniowa i Brzozówki k. Tarnowa. Wcześniej była młodzież z Ochotnicy Dolnej, Gumnisk, Czarnej Tarnowskiej, Słopnic, Biegonic, Pleśnej, Łącka, Stobiernej, Szalowej, Szymbarku, Łososiny Górnej, Dąbrowy Tarnowskiej i z parafii Pustków-Osiedle.

Trudno młodych namówić, by przyjechali? - Jeśli w parafii jest tradycja, że takie rekolekcje są organizowane, to nikogo to nie dziwi i nikogo też specjalnie nie trzeba do wyjazdu przekonywać. Z Borowej nie przyjechali tylko ci, którzy się rozłożyli - mówi tamtejszy katecheta ks. Rafał Dziedzic.

Ks. Józef Pachut, proboszcz z Ziempniowa, od 15 lat przyjeżdża z młodzieżą na rekolekcje do "Arki". - Są tu wszyscy moi gimnazjaliści od klasy I do III, nie ma tylko jednej chorej dziewczyny. Nawet finanse nie są problemem, ponieważ 2/3 potrzebnej kwoty sami zarobili w okolicach Wszystkich Świętych, kiedy przez dwa tygodnie rozprowadzali kwiaty i znicze pod cmentarzem - chwali swoich proboszcz.

I nie żałują, że przyjechali? - Skąd! Pierwszy raz jestem na takich rekolekcjach. One naprawdę dużo nam dają, dobrze też przeżyliśmy spowiedź. Fajnie się słucha tego księdza. Jest żartobliwy, a przy tym każde jego słowo dociera i jest ważne. Potrafi w każdego się wczuć i niejednemu łezka się uroni - mówi Oliwia Sysło z Brzozówki o ks. Macieju Kucharzyku, saletynie pochodzącym z diecezji tarnowskiej, znanym rekolekcjoniście, który od 15 lat przyjeżdża, by poprowadzić jedne z rekolekcji w Gródku nad Dunajcem.

- Ks. Maciek porusza wiele tematów odnoszących się do naszej wiary, które skłaniają do tego, by samemu je przeanalizować i rozprawić się z nimi. Przyznam szczerze, że dzisiejszy i wczorajszy wieczór poświęciłem na osobistą refleksję, jak faktycznie u mnie ta wiara wygląda - mówi Bartek Rusek z Brzozówki.

Przyznaje, że spotkała go tutaj też spora niespodzianka. W jednym dniu rekolekcji odwiedził ich raper Mirek Kolah Kolczyk, dając świadectwo swojego nawrócenia. Zagrał też kilka utworów. - Uwielbiam tego człowieka. Mam trzy jego płyty i czekam na nową, która niedługo się ukaże. To, co chciał nam przekazać, to żebyśmy się oddali Bogu, który nas kocha jak Ojciec - zauważa Bartek.

Rekolekcje odbyły się pod hasłem "Szalony weekend dla Ducha - wierzę, bo chcę". - Chciałem im pokazać prawdę, że wiara nie jest obowiązkiem, ale zaszczytem, niesamowitym procesem, który w ich wieku potrzebuje oczyszczenia od wiary tylko tradycyjnej. Teraz powinna ona pójść w kierunku osobistej decyzji wybrania Jezusa jako Pana i Króla życia - wyjaśnia ks. Maciej Kucharzyk.

Zagnij księdza   Rekolekcje pod hasłem "Szalony weekend dla Ducha - wierzę, bo chcę" poprowadził ks. Maciej Kucharzyk, saletyn, pochodzący z diecezji tarnowskiej, a obecnie pracujący w Gdańsku Beata Malec-Suwara /Foto Gość Tym, co wśród młodych cieszy się sporym zainteresowaniem, jest skrzynka pytań. - Coś w wersji "Zagnij księdza". Młodzi piszą pytania z różnej beczki, a my jako kapłani, siadamy w kilku i odpowiadamy - wyjaśnia ks. Maciej.

Ciekawi są tego, dlaczego ksiądz został księdzem, pytają, co zrobić, kiedy w domu nie ma miłości albo rodzice są na progu rozwodu. Są i mocniejsze pytania, kiedy widzą, że w ich domach Pan Bóg jest tylko dekoracją do życia, ich rodzina tylko na święta jest wierząca i czują, że to nie jest prawdziwa wiara. Pytają też o trudne sprawy Kościoła. - Tu potwierdza się, że ludzie mają taki obraz Kościoła, jak prowadzona jest ich parafia. Jeśli mają doświadczenie super prowadzonej parafii przez swoich duszpasterzy, to jakieś skandale czy ploteczki nie wpływają specjalnie na obraz Kościoła - zauważa ks. Maciej Kucharzyk.

« ‹ 1 › »
Rekolekcje w Gródku

Foto Gość DODANE 27.02.2017 AKTUALIZACJA 27.02.2017

Rekolekcje w Gródku

​Do Arki w Gródku nad Dunajcem co roku przyjeżdża ok. 900 gimnazjalistów na rekolekcje przed bierzmowaniem. Od 24 do 26 lutego wzięło w nich udział ponad 160 osób z Czermina, Borowej k. Mielca, Brzozówki k. Tarnowa i Ziempniowa.  
oceń artykuł Pobieranie..

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

|

GOSC.PL

publikacja 27.02.2017 13:40

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • ARKA
  • GIMNAZJALIŚCI
  • GRÓDEK NAD DUNAJCEM
  • REKOLEKCJE
  • REKOLEKCJE DLA BIERZMOWANYCH
  • REKOLEKCJE DLA GIMNAZJALISTÓW

Polecane w subskrypcji

  • Drużyna Augustyna. Brno, Mozart i traktat o ziarnku grochu
    • Z bliska
    • Marcin Jakimowicz
    Drużyna Augustyna. Brno, Mozart i traktat o ziarnku grochu
  • Ocalony z piekła. Opowieść Tima – uciekiniera z Korei Północnej
    • Świat
    • Magdalena Dobrzyniak
    Ocalony z piekła. Opowieść Tima – uciekiniera z Korei Północnej
  • Powódź błyskawiczna: czy możemy się przed nią zabezpieczyć?
    • Nauka
    • Wojciech Teister
    Powódź błyskawiczna: czy możemy się przed nią zabezpieczyć?
  • Goya był malarzem religijnym. Świadczą o tym jego obrazy
    • Kultura
    • Edward Kabiesz
    Goya był malarzem religijnym. Świadczą o tym jego obrazy
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X