Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy dodatku do Gościa Niedzielnego w diecezji tarnowskiej

Tarnowski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • BIERZMOWANIA
  • GALERIE
  • STUDIUM BIBLIJNE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • SYNOD
    • PARAFIE
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI

Najnowsze Wydania

  • GN 33/2025
    GN 33/2025 Dokument:(9378299,Fiction niekoniecznie science)
  • GN 32/2025
    GN 32/2025 Dokument:(9368241,Jak pięknie!)
  • GN 31/2025
    GN 31/2025 Dokument:(9358597,Ziemi całowanie)
  • GN 30/2025
    GN 30/2025 Dokument:(9350861,Zepsuty kompas)
  • GN 29/2025
    GN 29/2025 Dokument:(9344585,Wielkie dzieło tysiąclecia)
tarnow.gosc.pl → Informacje → Trwaliśmy, choć miało nas nie być

Trwaliśmy, choć miało nas nie być przejdź do galerii

Żołnierze niezłomni zostali patronami Szkoły Podstawowej w Bączej-Kuninie. To pierwsza taka szkoła na Sądecczyźnie.

Ks. prał. Stanisław Dutka błogosławi sztandar szkoły  
Ks. prał. Stanisław Dutka błogosławi sztandar szkoły
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
⏮ ⏪
⏩ ⏭

Z organizacji, początkowo nastawionej na krzewienie idei niepodległościowych, wyłoniła się grupa zbrojna Żandarmeria, która nosiła nazwę Pierwszy Podhalański Oddział Partyzantów pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego. Kapelanem grupy był ks. Władysław Gurgacz „Sem”.

Władza komunistyczna od początku chciała zlikwidować PPAN. Udało jej się to m.in. dzięki konfidentom, którzy donosili UB o miejscach pobytu partyzantów.

W maju 1949 roku Stanisław Pióro „Emir” zdecydował o podziale oddziału na trzy grupy. Pierwsza została rozbita w Krakowie, a jej członkowie trafili do więzienia. Kilku z nich, w tym ks. Gurgacza, po pokazowym procesie zamordowano. Drugą grupę UB rozbiło w Kunowie po donosie jednego z gospodarzy. Kilku członków oddziału zginęło od kul. Trzecia grupa, z „Emirem” na czele, chciała dostać się przez Słowację na zachód Europy. Na skutek działań UB partyzanci wpadli w pułapkę. Trzech zginęło od kul, pozostali trafili do więzień, wśród nich m.in. Jan Majocha.

Ks. Jan Majocha   Ks. Jan Majocha
W tle po lewej fotografia jego ojca, żołnierza niezłomnego Jana Majochy
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

- Tato był wtedy kawalerem, miał niewiele ponad 20 lat. W czasie zasadzki został ranny. Trafił do więzienia na 7 lat, choć dostał w zawieszeniu wyrok śmierci. Dopiero w latach 80. XX wieku krakowski sąd ten wyrok uchylił. Miał trudne życie, bo nigdzie nie mógł znaleźć dobrej pracy, ale mimo to zaszczepił we mnie i moich braciach miłość do ojczyzny, silną wiarę w Boga. Nie mówił wiele o więzieniu i tym, co tam przeżywał. Ale musiał to być dla niego bardzo bolesny czas. Więcej dowiedziałem się o nim po śmierci ojca, kiedy otrzymaliśmy dokumenty z IPN - wspomina ks. Jan Majocha, syn żołnierza niezłomnego.

O tym, co spotkało uwięzionych żołnierzy PPAN, przypomniała dyrektor szkoły. - Pozostałych przy życiu czekało śledztwo w Nowym Sączu, połączone z elektrowstrząsami, biciem, przypalaniem nóg w piecu, wieszaniem za nogi na drzwiach, wyrywaniem paznokci i innymi torturami - mówiła.

Szkoła wpisała edukację patriotyczną i historyczną dotyczącą żołnierzy wyklętych-niezłomnych do programu wychowawczego. - Prócz święta szkoły będziemy organizować konkursy, wycieczki, lekcje wychowawcze. Położymy nacisk na poznawanie historii żołnierzy, a szczególnie tych, którzy walczyli na terenie naszej miejscowości. Nawiązaliśmy kontakt ze szkołą w Maciejowej, gdzie istnieje izba pamięci. Zbiorowy patron naszej szkoły będzie nauczycielem wartości, dla których warto nawet oddać życie. Chcę podkreślić, że to przywiązanie do wartości, do ziemi, ojczyzny, wiary jest bardzo silne w mieszkańcach Bączej-Kuniny, dlatego mogło wydać takie owoce w życiu żołnierzy niezłomnych - podkreśla K. Łękawska.

Bohaterów będą codziennie przypominać uczniom specjalna tablica informacyjna, a także pamiątkowy ryngraf w budynku szkoły, który pobłogosławił ks. Majocha.

« ‹ 1 2 › »
Szkoła Żołnierzy Niezłomnych w Bączej-Kuninie

Foto Gość DODANE 27.09.2018 AKTUALIZACJA 27.09.2018

Szkoła Żołnierzy Niezłomnych w Bączej-Kuninie

​Miejscowa Szkoła Podstawowa ma od 27 września patrona - Żołnierzy Niezłomnych.  
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

|

GOSC.PL

publikacja 27.09.2018 15:03

1 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • BĄCZA-KUNINA
  • PATRON
  • SZKOŁA
  • ŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI

Polecane w subskrypcji

  • Prezydent Francji z małżonką pozwali amerykańską podcasterkę. Rozsiewa plotki o rzekomej transpłciowości pani Macron
    • Świat
    • Piotr Legutko
    Prezydent Francji z małżonką pozwali amerykańską podcasterkę. Rozsiewa plotki o rzekomej transpłciowości pani Macron
  • Święci z Matką wniebowzięci
    • Kościół
    • Franciszek Kucharczak
    Święci z Matką wniebowzięci
  • Jak w 1920 roku ocaliliśmy Europę
    • Polska
    • Piotr Legutko
    Jak w 1920 roku ocaliliśmy Europę
  • Święte Naczynie Próśb Naszych. O najstarszym wizerunku Matki Bożej
    • Kościół
    • Marcin Jakimowicz
    Święte Naczynie Próśb Naszych. O najstarszym wizerunku Matki Bożej
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X