Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy dodatku do Gościa Niedzielnego w diecezji tarnowskiej

Tarnowski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • BIERZMOWANIA
  • GALERIE
  • STUDIUM BIBLIJNE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • SYNOD
    • PARAFIE
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI

Najnowsze Wydania

  • GN 34/2025
    GN 34/2025 Dokument:(9390659,Ale o co chodzi?)
  • GN 33/2025
    GN 33/2025 Dokument:(9378299,Fiction niekoniecznie science)
  • GN 32/2025
    GN 32/2025 Dokument:(9368241,Jak pięknie!)
  • GN 31/2025
    GN 31/2025 Dokument:(9358597,Ziemi całowanie)
  • GN 30/2025
    GN 30/2025 Dokument:(9350861,Zepsuty kompas)
tarnow.gosc.pl → Informacje → Kompas miłości (GALERIE ZDJĘĆ)

Kompas miłości (GALERIE ZDJĘĆ) przejdź do galerii

Drugiego dnia na pielgrzymi szlak wyszły grupy 22, 20 i 9/10. Wyruszyły z Zabawy, gdzie podczas Eucharystii dwie pary zawarły związek małżeński.

W Zabawie dwie pary zawarły związek małżeński.  
W Zabawie dwie pary zawarły związek małżeński.
Paulina Sterkowiec

W sumie pielgrzymi mieli 18 sierpnia do przejścia około 26 kilometrów. Idąc z Zabawy, zatrzymali się na postoje przy kościołach w Zaborowie i Górce, by dojść do Książnic Wielkich. Tam miał miejsce wieczorny apel, po którym pielgrzymi autokarami wyjechali do domów.

Rozważania skupiały się wokół miłości. Jej świadectwo dały dwie pary, które w zabawskim namiocie wypowiedziały sobie sakramentalne „tak”. - Czekaliśmy na ten moment ślubu. To jest ogromne przeżycie i ma się wrażenie takiego momentu kulminacyjnego w życiu. Wiadomo że to jest proces i małżeństwo trwa dalej, i tak naprawdę teraz zaczyna się cała walka o nie, ale to jest taki moment naprawdę podniosły i taki uroczysty, więc towarzyszą nam niesamowite emocje i bardzo się cieszymy - mówi Michał, od dzisiaj mąż Joanny.

A dlaczego młodzi zdecydowali się na ślub na pielgrzymce? - Jesteśmy już bardzo zaprawionymi pielgrzymami. Ja pielgrzymuję już 11. raz i zawsze o tym marzyłam, aby poznać męża na pielgrzymce, aby też go wymodlić i udało mi się to - tłumaczy Joanna. Z kolei pani Danuta na pielgrzymce była po raz pierwszy. - Tak myślałam, jak to jest wziąć ślub na pielgrzymce i się udało - mówi. - Znalazła takiego, co pielgrzymował - śmieje się pan Marek, jej mąż, który do Maryi wędrował już 18 razy z grupą numer 6.

Porannej Mszy świętej przewodniczył ks. bp Leszek Leszkiewicz. Z kolei kazanie wygłosił tegoroczny pielgrzymkowy rekolekcjonista, ks. Artur Mularz. Jako rekwizyt do zobrazowania hasła dzisiejszego dnia: „Miłości Bożej” posłużył mu kompas, a konkretniej jego zdolność do wskazywania kierunku północnego. - Trochę z Panem Bogiem jest tak, że on ciągle pokazuje jeden kierunek. Jak patrzymy na Pana Boga i jak Pan Bóg chce nam coś powiedzieć, to on zawsze pokazuje na miłość. Jakkolwiek byśmy ustawili, z jakiejkolwiek strony byśmy popatrzyli na Pana Boga tak jak na kompas, zawsze pokazuje północ. Zawsze pokazuje miłość - mówił ks. Artur.

- No chyba że zaczniemy do tego kompasu, do Pana Boga, przybliżymy magnes. Magnes, który sprawia, że nagle kompas wariuje. W momencie kiedy przykładamy swoje wyobrażenie o Panu Bogu, to nagle Pan Bóg może nie pokazywać na miłość - tłumaczył rekolekcjonista.

W nawiązaniu do odczytywanej dziś na pielgrzymce Ewangelii o tym, jak Piotr pyta Jezusa o to, co uczniowie otrzymają za pójście za nim, ks. Mularz zaznaczał, że Bóg przesuwa perspektywę naszego życia. Nie liczy się to, co doczesne, ale patrzeć mamy w przyszłość życia wiecznego.

- W tym dzisiejszym dialogu wychodzi, że miłość Boża jest bezinteresowna, że Jezus poprzez swoją bliskość z Piotrem narażony jest również na to, że usłyszy trudne pytania - mówił kaznodzieja. A w nawiązaniu do tych słów i wskazując na narzeczonych przy ołtarzu, pytał:

- Czy ja jestem idealnym obiektem miłości dla Pana Boga? Nie, nie jestem. Czy oni są dla siebie idealną parą? Nie, nie są. Mogą taką się stać. I kiedy przychodzę do Pana Boga ja nie jestem idealny, ale mogę się dla Boga takim stać.

Prawda, która objawia się w relacji miłości, może nieraz prowadzić do kryzysów. Ale w tych kryzysach najważniejsze jest, by nie odchodzić od Boga, bo On od nas nie odchodzi. - Jaka to jest bogata miłość? - pytał ks. Artur - Taka, którą przeżywamy z Bogiem. Jaka to jest po drugie bogata miłość? Taka, w której drugi człowiek albo cokolwiek, nie jest dla mnie najważniejsze. Bo może przyjść taki moment, kiedy tej drugiej osoby zabraknie. I jeśli moje życie kręci się wokół jakiejś osoby, wokół jakiegoś człowieka, albo wokół jakiejś rzeczywistości, a nie wokół Pana Boga, który zawsze jest, to to nie jest bogactwo, tylko to jest moja bieda.

Jak podkreślał kaznodzieja, wszystkie te słowa o miłości są bardzo piękne, ale trudne, wręcz niemożliwe do wypełnienia. - U ludzi to niemożliwe, ale u Boga wszystko jest możliwe - mówił, cytując dzisiejszą Ewangelię pielgrzymkową.

Na zakończenie Eucharystii kilka słów do wiernych skierował też ks. Bp Leszek Leszkiewicz. - Ci, którzy są zdolni do tego, żeby być wiernym, uczciwym i aż do śmierci wytrwać w związku małżeńskim, to są prawdziwi bohaterowie. Pomyślmy o naszych rodzicach. To jest też dobra okazja dzisiaj, żeby podziękować Panu Bogu za to, że trwają w małżeństwie. I módlmy się za małżonków. Prośmy, żeby Pan Bóg dawał im siłę do tego, by objawiali Jego miłość - nawoływał biskup. Zaznaczył też, że naszej miłości potrzebują także kapłani, którzy często mogą czuć się osamotnieni. - I nieraz takie bardzo proste zapytanie, podejście do księdza, uśmiechnięcie się jest bardzo, bardzo potrzebne, a w tym naszym świecie, też coraz częściej to widzę, że stajemy się obcy dla siebie. A tak nie powinno być - mówił.

19 sierpnia na pielgrzymi szlak fizycznie wyruszą grupy 8, 24 i 25, a my wszyscy możemy łączyć się z nimi duchowo, do czego gorąco zachęcamy.

« ‹ 1 › »
Grupa 22 - dzień 2

Foto Gość DODANE 19.08.2020

Grupa 22 - dzień 2

​Drugiego dnia pielgrzymowania na szlak wyruszyła grupa 22.  
Grupa 20 - dzień 2

Foto Gość DODANE 19.08.2020

Grupa 20 - dzień 2

​Drugiego dnia pielgrzymowania na szlak wyruszyła grupa 20.  
Dzień 2 - grupa 9/10

Foto Gość DODANE 19.08.2020

Dzień 2 - grupa 9/10

​Pielgrzymi z grup 9/10 wędrowali drugiego dnia pielgrzymki.  
38 PPT - Msza św. w Zabawie

Foto Gość DODANE 19.08.2020

38 PPT - Msza św. w Zabawie

​Przewodniczył jej bp Leszek Leszkiewicz, który pobłogosławił dwie pary małżeńskie.  
oceń artykuł Pobieranie..

Karol Litwa

|

GOSC.PL

publikacja 19.08.2020 10:35

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • 38. PPT
  • JASNA GÓRA
  • PIESZA PIELGRZYMKA TARNOWSKA

Polecane w subskrypcji

  • Ikona jasnogórska znów odwiedzi każdą parafię w Polsce. O trzeciej peregrynacji obrazu MB Częstochowskiej
    • Kościół
    • Franciszek Kucharczak
    Ikona jasnogórska znów odwiedzi każdą parafię w Polsce. O trzeciej peregrynacji obrazu MB Częstochowskiej
  • „To on mnie znalazł”. Rozmowa z reżyserem „Triumfu serca”,  filmu o św. Maksymilianie
    • Rozmowa
    • Tomasz Gołąb
    „To on mnie znalazł”. Rozmowa z reżyserem „Triumfu serca”, filmu o św. Maksymilianie
  • Prowincjał dominikanów: Nasza jedność jest zbudowana oddolnie, bo każdy ma wolność wypowiedzenia tego, co myśli
    • Rozmowa
    • Magdalena Dobrzyniak
    Prowincjał dominikanów: Nasza jedność jest zbudowana oddolnie, bo każdy ma wolność wypowiedzenia tego, co myśli
  • Święte Naczynie Próśb Naszych. O najstarszym wizerunku Matki Bożej
    • Kościół
    • Marcin Jakimowicz
    Święte Naczynie Próśb Naszych. O najstarszym wizerunku Matki Bożej
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X