Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy dodatku do Gościa Niedzielnego w diecezji tarnowskiej

Tarnowski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • BIERZMOWANIA
  • GALERIE
  • STUDIUM BIBLIJNE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • SYNOD
    • PARAFIE
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI

Najnowsze Wydania

  • GN 31/2025
    GN 31/2025 Dokument:(9358597,Ziemi całowanie)
  • GN 30/2025
    GN 30/2025 Dokument:(9350861,Zepsuty kompas)
  • GN 29/2025
    GN 29/2025 Dokument:(9344585,Wielkie dzieło tysiąclecia)
  • GN 28/2025
    GN 28/2025 Dokument:(9337843,Egocentryzm i poświęcenie)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
tarnow.gosc.pl → Informacje → Barcice. 120 lat od konsekracji kościoła

Barcice. 120 lat od konsekracji kościoła przejdź do galerii

Rocznica okazała się impulsem do lepszego poznania parafialnej świątyni i jej historii.

Tomasz Koszkul opowiada o plenerowej wystawie fotograficznej.  
Tomasz Koszkul opowiada o plenerowej wystawie fotograficznej.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Z okazji 120. rocznicy konsekracji kościoła w Barcicach została przygotowana plenerowa wystawa fotograficzna prezentująca nieznane dotąd zdjęcia pokazujące czasy budowy świątyni, która została wzniesiona po wielkim pożarze miejscowości w 1882 roku.

Rocznicę budowy i konsekracji kościoła postanowili upamiętnić Sołectwo Barcice, miejscowa parafia oraz Towarzystwo Historyczne Miłośników Barcic „Barcice Wczoraj i Dziś”.

- Zdjęcia wywołały pozytywne zdziwienie ludzi, którzy po raz pierwszy zobaczyli, jak ich miejscowość, kościół, życie religijne, społeczne, czy nawet stroje mieszkańców, wyglądały 120 lat temu - mówi Tomasz Koszkul, sołtys i prezes towarzystwa.

Panowie Józef i Wojciech podkreślają, że wystawa jest bardzo interesująca. – Pokazuje, jak wyglądały Barcice, ale i jak się zmieniały. Na najstarszych fotografiach nie ma samochodów, na późniejszych też ich jest niewiele. Z kolei na zboczach gór więcej było pól i łąk, a dzisiaj rośnie tam gęsty las. Ubyło starych, drewnianych domów. Świadkiem tych zmian jest nasz kościół parafialny, który przez 120 już lat patrzy na Barcice. To miejsce, w którym przyjęliśmy sakramenty, modlimy się. To nasza duma – podkreślają panowie.   

Organizatorzy wystawy wydali także pamiątkową widokówkę z reprodukcją zdjęcia kościoła z 1901 roku.

Po kościele w Barcicach oprowadza ks. prał. Stanisław Dziekan.   Po kościele w Barcicach oprowadza ks. prał. Stanisław Dziekan.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

W czwartek 21 października odbyło się w barcickim kościele spotkanie wszystkich grup parafialnych. Pod różańcu i Eucharystii emerytowany proboszcz ks. prał. Stanisław Dziekan opowiedział o ołtarzach i obrazach znajdujących się w barcickim kościele. Najstarsze ocalały, ponieważ ludzie zdążyli je wynieść przed pożarem, który zniszczył poprzedni drewniany kościół.

- W centrum naszej świątyni jest obraz Matki Bożej Barcickiej, otaczany kultem, wotami, niegdyś przyozdobiony w dekoracyjną sukienkę. Ma dokładnie 421 lat. Przedstawia wniebowziętą Maryję, w otoczeniu aniołów. Zastanawiały mnie zawsze dłonie Matki Bożej. Nie trzyma ich dokładnie złożonych, ale nieco rozchylone. Kojarzą mi się ze spracowanymi dłońmi starych kobiet, które nie mogą już wyprostować schorowanych palców. Jest też w tym geście podobieństwo do nakładania rąk na głowę, by udzielić błogosławieństwa patrzącemu - mówi ks. Dziekan.

Oprowadzając uczestników spotkania po świątyni zwrócił również uwagę na ołtarze boczne, prospekt organowy, i rzeźbione ławki.

« ‹ 1 › »
Rocznica w Barcicach

Foto Gość DODANE 22.10.2021

Rocznica w Barcicach

​Kościół parafialny obchodzi 120. rocznicę konsekracji. Z tej okazji powstała wystawa zdjęć, a 21 października wieloletni proboszcz ks. prał. Stanisław Dziekan opowiedział o ołtarzach i obrazach znajdujących się w świątyni.  
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

|

GOSC.PL

publikacja 22.10.2021 11:42

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • BARCICE
  • KOŚCIÓŁ
  • ROCZNICA KONSEKRACJI KOŚCIOŁA

Polecane w subskrypcji

  • Drużyna Augustyna. Uśmiech Bożej dobroci w sercu Pragi
    • Z bliska
    • Marcin Jakimowicz
    Drużyna Augustyna. Uśmiech Bożej dobroci w sercu Pragi
  • Prezydencki ekspert o planowanej reformie edukacji: „Pancerz wiedzy, wiary i cnoty zastępuje cienka błona empatii i dobrostanu”
    • Rozmowa
    • Szymon Babuchowski
    Prezydencki ekspert o planowanej reformie edukacji: „Pancerz wiedzy, wiary i cnoty zastępuje cienka błona empatii i dobrostanu”
  • Jan Sebastian Bach – harmonia strumienia, doskonałość gotyckiej katedry. Co można usłyszeć w religijnych dziełach kompozytora?
    • Kultura
    • Szymon Babuchowski
    Jan Sebastian Bach – harmonia strumienia, doskonałość gotyckiej katedry. Co można usłyszeć w religijnych dziełach kompozytora?
  • O teksańskich kowbojach, którzy mówili po śląsku
    • Świat
    • Barbara Gruszka-Zych
    O teksańskich kowbojach, którzy mówili po śląsku
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X