Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy dodatku do Gościa Niedzielnego w diecezji tarnowskiej

Tarnowski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • BIERZMOWANIA
  • GALERIE
  • STUDIUM BIBLIJNE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • SYNOD
    • PARAFIE
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI

Najnowsze Wydania

  • GN 29/2025
    GN 29/2025 Dokument:(9344585,Wielkie dzieło tysiąclecia)
  • GN 28/2025
    GN 28/2025 Dokument:(9337843,Egocentryzm i poświęcenie)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
tarnow.gosc.pl → Informacje → Trzy dni pracy św. Mikołaja

Trzy dni pracy św. Mikołaja przejdź do galerii

Od wielu lat św. Mikołaj odwiedza w parafii seniorów. W tym roku był w 50 domach.

 
Święty Mikołaj z Aniołami w domu Heleny i Bolesława Kusków. Grzegorz brożek /Foto Gość
⏮ ⏪
⏩ ⏭

Ale seniorów, czyli tych przynajmniej 70-latków mamy więcej. W niektórych domach to są po dwie osoby. Seniorów od zawsze bardzo szanujemy, bo dzięki nim powstała najpierw kaplica, potem kościół i parafia. Gdyby nie oni, nie byłoby parafii - mówi ks. Józef Pachut, proboszcz.

W jednym z domów, które odwiedza św. Mikołaj, mieszkają Helena i Bolesław Kuskowie. Pan Bolesław ma już ponad 80 lat. Całe życie był murarzem. W latach 60. XX wieku był w grupie kilku murarzy i cieśli, którzy w ciągu 24 godzin na terenie szkolnym postawili kaplicę. Potem broniła jej cała parafia. 

- Cieszymy się z tego św. Mikołaja, z tego małego zamieszania, bo to jest też trochę rozrywki. Nasza parafia jest mała, seniorów więcej jak młodych. Dobrze, żeby młodzi byli, żeby tu zostawali, bo nasza wieś jest piękna, piękne miejsce do mieszkania. Nam się widzi, że nie ma nigdzie lepiej - mówi Helena Kusek.

Świętemu Mikołajowi towarzyszą młodzi. Dziś to 12-latki Julia Kurnal i Oliwia  Korzeń. W zasadzie to nawet młodzi są tym świętym Mikołajem. - Paczki, które roznosimy, mają przede wszystkim znaczenie symboliczne. Chcemy dać czytelny sygnał, że seniorzy w parafii są ważni, że się o nich pamięta - mówi "Mikołaj", w którego rolę skutecznie, bo mało kto był w stanie go rozpoznać, wcielił się Tomasz Pisarczyk, przewodniczący rady duszpasterskiej. Młodzi są zaś "mikołajami", bo to młodzież postarała się o prezenty dla seniorów.

- We Wszystkich Świętych 37 osób, uczniów szkół średnich i uczniów starszych klas podstawówek prowadziliśmy kiermasz zniczy, świec, kwiatów. Z tych zebranych środków udało się zrobić paczki dla seniorów - tłumaczą Oliwia i Julia. Za resztę młodzież pojedzie w czasie wakacji na dwa dni w Pieniny i Tatry.

- Ja się cieszę bardzo, że udaje się dzieci zaangażować w różne działania w parafii, bo od 3 lat, od kiedy nie mamy już szkoły w parafii, nasze dzieci chodzą do innych miejscowości, to kontakt z nimi jest utrudniony, a oni są przecież przyszłością naszej ziempniowskiej parafii, dlatego cenię sobie każdą formę ich zaangażowania - mówi ks. Józef Pachut.

Po tym, jak jednego dnia św. Mikołaj odwiedził 50 domów, w których są seniorzy z paczkami, drugiego dnia rozdał w kościele kilkadziesiąt paczek dzieciom. Parę dni później pojechał z kilkunastoma przygotowanymi paczkami przez poszczególne rodziny, ale też uczniów z terenu parafii do Domu Samotnej Matki w Tarnowie.

Więcej w numerze 50 "Gościa Tarnowskiego".

« ‹ 1 › »
Odwiedziny  św. Mikołaja

Foto Gość DODANE 08.12.2022

Odwiedziny św. Mikołaja

​W Ziempniowie do 50 domów, w których są seniorzy, przyszedł św. Mikołaj z prezentami.  
oceń artykuł Pobieranie..

Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

|

GOSC.PL

publikacja 08.12.2022 12:10

FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • KS. JÓZEF PACHUT
  • MŁODZIEŻ
  • SENIORZY
  • ZIEMPNIÓW
  • ŚW. MIKOŁAJ

Polecane w subskrypcji

  • Przypadek Ryszarda S.
    • Polska
    • Andrzej Grajewski
    Przypadek Ryszarda S.
  • Ocalony z piekła. Opowieść Tima – uciekiniera z Korei Północnej
    • Świat
    • Magdalena Dobrzyniak
    Ocalony z piekła. Opowieść Tima – uciekiniera z Korei Północnej
  • Powódź błyskawiczna: czy możemy się przed nią zabezpieczyć?
    • Nauka
    • Wojciech Teister
    Powódź błyskawiczna: czy możemy się przed nią zabezpieczyć?
  • Wracają T-Raperzy znad Wisły. Kiedyś wyśpiewali poczet królów polskich oraz streszczenia lektur szkolnych
    • Polska
    • Piotr Legutko
    Wracają T-Raperzy znad Wisły. Kiedyś wyśpiewali poczet królów polskich oraz streszczenia lektur szkolnych
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X