Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy dodatku do Gościa Niedzielnego w diecezji tarnowskiej

Tarnowski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • BIERZMOWANIA
  • GALERIE
  • STUDIUM BIBLIJNE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • SYNOD
    • PARAFIE
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI

Najnowsze Wydania

  • GN 32/2025
    GN 32/2025 Dokument:(9368241,Jak pięknie!)
  • GN 31/2025
    GN 31/2025 Dokument:(9358597,Ziemi całowanie)
  • GN 30/2025
    GN 30/2025 Dokument:(9350861,Zepsuty kompas)
  • GN 29/2025
    GN 29/2025 Dokument:(9344585,Wielkie dzieło tysiąclecia)
  • GN 28/2025
    GN 28/2025 Dokument:(9337843,Egocentryzm i poświęcenie)
tarnow.gosc.pl → Informacje → Obowiązek Antygony

Obowiązek Antygony przejdź do galerii

Na cmentarzu komunalnym 6 marca pochowano szczątki zabitego w 1948 roku Józefa Orkisza "Lotnego".

 
Szczątki Józefa Orkisza pochowano na cmentarzu komunalnym. Grzegorz Brożek /Foto Gość
⏮ ⏪
⏩ ⏭

Szczątki Józefa Orkisza zostały znalezione niedawno podczas prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN pod murem cmentarza w Nowym Targu. Dokładnie rok temu ogłoszono informację o identyfikacji tej ofiary komunistycznego aparatu represji. W rok po tym wydarzeniu można było pochować szczątki „Lotnego”. Mszy św. w kościele pw. Wszystkich Świętych przewodniczył ks. Henryk Homoncik, proboszcz z Krościenka. Pogrzeb odbył się z ceremoniałem wojskowym.

- To już kolejna postać z naszej gminy przypomniana i upamiętniona przez Instytut Pamięci Narodowej w przeciągu niespełna roku. Zaledwie bowiem w lipcu ubiegłego roku został zorganizowany po latach, także dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej, pogrzeb Wojciecha Mszanika, ofiary reżimu komunistycznego z Grywałdu. Świadczy to o woli walki i harcie ducha mieszkańców naszej gminy, którzy w czasach utraty niepodległości, czasach trudnych, które stały się sprawdzianem dla naszej niepodległości, nie zawahali się walczyć o wolność, stawiając na szali swe często młode życie - mówił wójt Krościenka Jan Dyda. Miejscowy samorząd wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej z Krakowa współorganizowali uroczystość.

- Drodzy mieszkańcy, szczególnie ci najmłodsi. Pielęgnujcie pamięć o bohaterach. Piłsudski mówił, że „być zwyciężonym i nie ulec, to zwycięstwo. Zwyciężyć i spocząć na laurach, to klęska”. Józef Orkisz „Lotny” nie uległ. Dziś wraca do naszej historii, historii naszego miasteczka – dodał Jan Dyda.

Józef Orkisz urodził się w 1923 roku w Krościenku nad Dunajcem. Mieszkał w przysiółku Łąkcica. W latach 1946 do 1947 walczył w szeregach Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” Józefa Kurasia „Ognia”. W ramach amnestii ujawnił się, ale latem 1947 roku wstąpił do oddziału partyzanckiego „Wiarusy”. W lutym 1948 roku został ranny w czasie starcia nad Harklową. 30 maja 1948 roku przebywał w Tylmanowej, w przysiółku Siodełko z Edwardem Szwejkowskim „Łotrem”. Doszło do strzelaniny z funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa. Szwejkowski poległ na miejscu, a Orkisz został śmiertelnie ranny. Zmarł wkrótce. Furmanką jego ciało zostało zawiezione do Nowego Targu, gdzie pochowano go pod cmentarnym murem. Za działalność konspiracyjną Józefa Orkisza represjonowano rodzinę. Młodszą siostrę Władysławę aresztowano i skazano na półtora roku, za utrzymywanie kontaktu z „Wiarusami”.

Obecny na uroczystości dyrektor IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał, przypomniał, że dziś chowamy bohatera walk niepodległość Polski. - Patrząc na „Lotnego” widzimy młodego, 25-letniego mężczyznę, który dla Polski poświęcił życie. Widzimy reprezentanta najmłodszego pokolenia, urodzonego już w II Rzeczpospolitej, które było wychowywane w miłości do ojczyzny, wychowywane w przekonaniu, że przed przywilejami i prawami obywatelskimi są nade wszystko obowiązki, wobec ojczyzny, wspólnoty - mówił dyr. Musiał.

« ‹ 1 › »
Pogrzeb Józefa Orkisza "Lotnego"

Foto Gość DODANE 07.03.2024

Pogrzeb Józefa Orkisza "Lotnego"

​W Krościenku nad Dunajcem, na cmentarzu komunalnym pochowano zabitego w 1948 roku żołnierza oddziału partyzanckiego "Wiarusy" Józefa Orkisza ps. "Lotny".  
oceń artykuł Pobieranie..

Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

|

GOSC.PL

publikacja 07.03.2024 11:25

FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • IPN
  • JÓZEF ORKISZ
  • KROŚCIENKO NAD DUNAJCEM
  • POGRZEB

Polecane w subskrypcji

  • Jarosław Kaczyński dla GN: Chciałbym, aby Karol Nawrocki był prezydentem, który będzie zwalczał nieszczęście, jakie nam się trafiło
    • Rozmowa
    • Andrzej Grajewski
    Jarosław Kaczyński dla GN: Chciałbym, aby Karol Nawrocki był prezydentem, który będzie zwalczał nieszczęście, jakie nam się trafiło
  • Całymi rodzinami poszli na śmierć. 81 lat temu Niemcy zlikwidowali obóz cygański w Auschwitz
    • Historia
    • Agnieszka Huf
    Całymi rodzinami poszli na śmierć. 81 lat temu Niemcy zlikwidowali obóz cygański w Auschwitz
  • Św. Jan Maria Vianney – zaprzeczenie klerykalizmu. Czegokolwiek oczekiwał od parafian, sam to robił
    • Temat Gościa
    • Franciszek Kucharczak
    Św. Jan Maria Vianney – zaprzeczenie klerykalizmu. Czegokolwiek oczekiwał od parafian, sam to robił
  • Filip Chajzer o swoim wyjściu z uzależnienia od narkotyków i wierze, która zmienia życie
    • Rozmowa
    • Agata Puścikowska
    Filip Chajzer o swoim wyjściu z uzależnienia od narkotyków i wierze, która zmienia życie
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X