Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Współpracownicy apostoła narodów

Kim byli towarzysze pracy apostolskiej Pawła?

Przed nami kolejny temat z cyklu „Trudne dzieje początków chrześcijaństwa”, który to cykl jest przewodnikiem po księdze Dziejów Apostolskich i historii pierwszych chrześcijańskich wspólnot.

Po rozmowie na temat pierwszej podróży misyjnej Pawła Apostoła, którą św. Łukasz przedstawił
w trzynastym i czternastym rozdziale Dziejów Apostolskich, i po audycji dotyczącej tak zwanego Soboru Jerozolimskiego chcemy dzisiaj podjąć kolejny temat. Jest on związany z całą działalnością Pawła Apostoła, a chodzi o przedstawienie jego współpracowników w dziele misyjnym. Choć już na początku trzeba zastrzec, że w ramach naszej audycji możemy powiedzieć tylko o najważniejszych z nich i to nie w sposób wyczerpujący.

Kiedy przy okazji omawiania pierwszej podróży misyjnej Apostoła Pawła zastanawialiśmy się co było kluczem do apostolskich sukcesów Pawła, to padła właśnie między innymi ta odpowiedź, że bez swoich pomocników Apostoł nie zdziałałby wiele, a na pewno nie tyle, ile dokonał.

Oczywiście. Tajemnicą sukcesu Pawła były na pewno – jak powiedzieliśmy – jego niezwykła wiara, zapał i mądrość z jaką apostołował, a więc ważne były jego osobiste predyspozycje na wszystkich płaszczyznach osobowości: wiara, charakter, wykształcenie, znajomość i swobodne poruszanie się
w całym ówczesnym świecie. Jednak nie do przecenienia jest rola wszystkich, którzy w tej służbie
mu pomagali, organizowali najpotrzebniejsze rzeczy, byli posłańcami itd. Bez nich rozwój Kościoła nie byłby tak dynamiczny.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl