Nowy numer 13/2024 Archiwum

Bóg Ojciec w Psalmach

Księga Psalmów jest tak zróżnicowana, że ciężko byłoby zbudować, przedstawić jeden obraz czy wymiar ojcostwa Boga na jej podstawie.

Powiedzieliśmy wiele o Bożych darach i wszelkich przejawach Bożej dobroci dotykających człowieka na ziemi. Czy Psalmy mówią w tym kontekście o życiu wiecznym?

Tutaj sytuacja jest bardzo ciekawa, gdyż Psałterzu nie znajdujemy wyraźnie wyrażonej wiary w życie wieczne. Wszystko skupia się na doświadczeniu obecności Boga w tym życiu, przyjęciu Jego zbawczego działania. Jakkolwiek pewne teksty są bardzo bliskie nadziei życia wiecznego. Przykładem może być tu Ps 16,10-11, gdzie czytamy takie słowa: „Bo nie pozostawisz mej duszy w otchłani i nie pozwolisz, by wierny Tobie zaznał grobu. Ukażesz mi ścieżkę życia, pełnię radości u Ciebie, rozkosze na wieki po twojej prawicy”. Dla tego też nazwano psałterz „uchyloną, chociaż jeszcze nie szeroko otwartą, bramą prowadzącą ku tajemnicy ostatecznego przeznaczenia człowieka.

Podsumowując nasz temat: Bóg Ojciec w psalmach, można powiedzieć, że ta biblijna księga w wielu wymiarach odsłania nam obraz Boga, który jest ojcem, który jest obecny pośród swojego ludu, prowadzi go z miłością i pragnie żyć z człowiekiem w żywej więzi i bliskości.

 

[1] T. Brzegowy, Psalmy i inne Pisma, Tarnów 1997, s. 55.

[2] S. Łach, Teocentryczny charakter Psalmów, RBL 30 (1977), s. 27-36.

[3] T. Brzegowy, Psalmy i inne Pisma, s. 51.

[4] Za G. Ravasi, Psalmy, t. 1, Kraków 2007, s. 77.

[5] Por. T. Brzegowy, Psalmy i inne Pisma, s. 51.

[6] Obydwa cytaty za G. Ravasi, Psalmy, t. 1, s. 25-26.

[7] Por. Tamże, s. 27.

[8] Tamże, s. 28.

« 8 9 10 11 12 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl