Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Czas narodzin Jezusa Chrystusa

Narodzenie Jezusa Chrystusa jest prawdziwą historią, która dokonała się w określonym miejscu i określonym czasie.

Ewangelia według św. Mateusza, jak i przekaz św. Łukasz kreślą nam wydarzenia związane z narodzeniem Jezusa Chrystusa. Szczególnie św. Łukasz koncentruje się na historyczności tego wydarzenia. Narodzenie Jezusa Chrystusa nie jest wydarzeniem ahistorycznym, nie jest to legenda, ale konkretne wydarzenie, które dokonało się w określonym miejscu i określonym czasie.

To bardzo ważne, by mieć w pamięci, iż narodzenie Jezusa Chrystusa jest prawdziwą historią, która dokonała się w określonym miejscu i określonym czasie. Można podać wydarzenia, które towarzyszyły narodzeniu Jezusa, można wskazać władców tego okresu, można wreszcie pokusić się o podanie daty narodzenia Jezusa. Powszechnie bowiem wiadomo, że noc z 24 na 25 grudnia, jest pewnego rodzaju symbolem, jest czasem naszego liturgicznego wspomnienia. Wiadomo powszechnie, że czas – rok zerowy jest wyliczeniem, które miało podkreślić, iż jest to początek nowej ery. Jest to początek dziejów człowieka z którym w sposób widzialny zamieszkał Pan.

Ojciec święty Benedykt XVI zapisze, iż narodzenie Jezusa i Jego wystąpienie publiczne nie zdarzyło się „w nieokreślonym mitycznym «kiedyś». Żył w czasie, którego datę można dokładnie podać, i na dokładnie określonym obszarze geograficznym”[1].

Chcąc jednak odczytać, poznać czas i miejsce, okoliczności narodzin Jezusa trzeba mieć na względzie, iż opis ten w dziele św. Łukasza, jak również wszystko co towarzyszyło narodzeniu Jezusa znajduje się w szczególnym miejscu, w pierwszych dwóch rozdziałach. Jest o szczególna część przekazu Ewangelii według św. Łukasza.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl