Nowy numer 19/2024 Archiwum

Czas narodzin Jezusa Chrystusa

Narodzenie Jezusa Chrystusa jest prawdziwą historią, która dokonała się w określonym miejscu i określonym czasie.

Pierwsze dwa rozdziały Ewangelii wg św. Łukasza określane są często mianem Ewangelii dziecięctwa. Relacjonuje w tej części św. Łukasz wydarzenia z życia Jana Chrzciciela i Jezusa – opisy zwiastowań, narodzeń, dzieje Jezusa po narodzeniu – tzw. czas dziecięctwa, kiedy Jezus w Nazarecie wzrastał w łasce u Boga i u ludzi.

W opinii części komentatorów najstarsza część przekazu Łukaszowego rozpoczynała się, podobnie jak Ewangelia wg św. Marka, od wystąpienia Jana Chrzciciela (Łk 3,1). Wydaje się, iż przekaz o działalności syna Zachariasza następował bezpośrednio po prologu (Łk 1,1-4). Takie uznanie pierwotnej konstrukcji trzeciej Ewangelii pozwala lepiej zrozumieć, formułę wprowadzającą Łk 3,1-2, której zadaniem było osadzenie opisywanych wydarzeń w realiach historycznych. Trzeci rozdział Łukaszowej Ewangelii rozpoczyna się bowiem od wymienienie władców, arcykapłanów. Można odnieść wrażenie, iż dzieło Łukasz dopiero się zaczyna. A przecież wcześniej, w pierwszym i w drugim rozdziale też znajdujemy podobne informacje[2].

Wydaje się, iż Łukasz zredagował najpierw Ewangelię, zaczynając swój przekaz od działalności Jana Chrzciciela (Łk 3,1), następnie dokonał redakcji Dziejów Apostolskich, a dopiero na końcu włączył do Ewangelii narrację dziecięctwa (Łk 1,5 – 2,52). Niewątpliwie fragment Ewangelii wg św. Łukasza, określany mianem Ewangelii dziecięctwa jest zwartą częścią charakteryzującą się jednorodnością tematyczną oraz spójnością kompozycji i stylu. Pierwsze dwa rozdziały Ewangelii św. Łukasza mają budowę symetryczną i posiadają strukturę dramatu składającego się z siedmiu scen. Składają się na nie opisy zwiastowań, narodzeń, nawiedzenia, wydarzenia które mają miejsce w świątyni Jerozolimskiej po narodzeniu Jezusa.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl