Narodzenie Jezusa Chrystusa jest prawdziwą historią, która dokonała się w określonym miejscu i określonym czasie.
Ewangelia według św. Mateusza, jak i przekaz św. Łukasz kreślą nam wydarzenia związane z narodzeniem Jezusa Chrystusa. Szczególnie św. Łukasz koncentruje się na historyczności tego wydarzenia. Narodzenie Jezusa Chrystusa nie jest wydarzeniem ahistorycznym, nie jest to legenda, ale konkretne wydarzenie, które dokonało się w określonym miejscu i określonym czasie.
To bardzo ważne, by mieć w pamięci, iż narodzenie Jezusa Chrystusa jest prawdziwą historią, która dokonała się w określonym miejscu i określonym czasie. Można podać wydarzenia, które towarzyszyły narodzeniu Jezusa, można wskazać władców tego okresu, można wreszcie pokusić się o podanie daty narodzenia Jezusa. Powszechnie bowiem wiadomo, że noc z 24 na 25 grudnia, jest pewnego rodzaju symbolem, jest czasem naszego liturgicznego wspomnienia. Wiadomo powszechnie, że czas – rok zerowy jest wyliczeniem, które miało podkreślić, iż jest to początek nowej ery. Jest to początek dziejów człowieka z którym w sposób widzialny zamieszkał Pan.
Ojciec święty Benedykt XVI zapisze, iż narodzenie Jezusa i Jego wystąpienie publiczne nie zdarzyło się „w nieokreślonym mitycznym «kiedyś». Żył w czasie, którego datę można dokładnie podać, i na dokładnie określonym obszarze geograficznym”[1].
Chcąc jednak odczytać, poznać czas i miejsce, okoliczności narodzin Jezusa trzeba mieć na względzie, iż opis ten w dziele św. Łukasza, jak również wszystko co towarzyszyło narodzeniu Jezusa znajduje się w szczególnym miejscu, w pierwszych dwóch rozdziałach. Jest o szczególna część przekazu Ewangelii według św. Łukasza.