Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Czas narodzin Jezusa Chrystusa

Narodzenie Jezusa Chrystusa jest prawdziwą historią, która dokonała się w określonym miejscu i określonym czasie.

Podobne do Ewangelii wg św. Łukasza są dwa pierwsze rozdziały Ewangelii św. Mateusza. Tam również znajdują się opisy łączące się z narodzeniem Jezusa. Czy zatem w pierwotnym kościele było więcej takich przekazów?

Ewangelia dziecięctwa pierwotnie nie należała do Ewangelii wg św. Łukasza, i można przypuszczać, że nie była ona szczególnie popularna we wspólnocie pierwotnego Kościoła. Wydaje się, iż powstała i została dodana w późniejszym etapie formowania się przekazu. Warto zwrócić uwagę, iż przekaz Ewangelii wg św. Marka, jak również Ewangelia wg św. Jana, nie zawiera opisów ukazujących czas dziecięctwa Jezusa. Być może wprowadzenie Ewangelii dziecięctwa wynikało z zainteresowania się wspólnoty tematem pochodzenia i tożsamości Jezusa. To zainteresowanie znalazło potem swoją kontynuację w księgach apokryficznych[3].

W związku z późniejszym dołączeniem Łk 1,5 – 2,52 do kerygmatu wspólnoty, często kwestionowana jest wartość historyczna tego fragmentu. Na podstawie jednak podobieństw i zgodności między tradycją Łukasza i Mateusza, które to tradycje wydają się pochodzić ze wcześniejszych i wiarogodnych przekazów, znacząca część komentatorów uznaje narracje o dziecięctwie za historyczne, choć nasuwają się liczne pytania odnoszące się tak do podobieństw między opisem Łukaszowym a Mateuszowym, jak i różnic między nimi. Mówimy tu o róznicach a nie o sprzecznościach.

Porównując przekazy o narodzeniu Jezusa Chrystusa w Ewangelii wg św. Mateusza oraz w Ewangelii wg św. Łukasza, można zauważyć kilka wspólnych elementów: imiona rodziców Jezusa, miejsce narodzenia, imię króla Heroda, wzmianki o Nazarecie. Przekazane jednak wydarzenia w obu narracjach są inne. Analizując wydarzenia opisane przez autora Trzeciej Ewangelii, należy pamiętać, iż Łukasz utworzył te opowiadania, mając określone zamierzenia chrystologiczne. Pamiętać trzeba, iż każdy ewangelista pisząc swoje dzieło przekazywał prawdziwe wydarzenia, dobierał je jednak mając na względzie zamierzone przez siebie cele, mając na względzie adresatów do których kierował swoje pismo.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl