Nowy numer 13/2024 Archiwum

Czas narodzin Jezusa Chrystusa

Narodzenie Jezusa Chrystusa jest prawdziwą historią, która dokonała się w określonym miejscu i określonym czasie.

Łukasz był historykiem i teologiem. Swoją ewangelię zaś pisał już do ludzi wierzących, chcąc ich przekonać do słuszności nauk, które otrzymali. Jak dotarł do przekazów o dziecięctwie Jezusa?

Pierwsze dwa rozdziały dzieła Łukaszowego, często określane jako „historie o Jezusie”. Treści historyczne obecne w Ewangelii, które zgromadził zostały przez Łukasza przepracowane teologicznie i ułożone w relacje literackie.

Trudnym zadaniem jest rzecz jasna dotarcie do źródeł, z których korzystał Łukasz. W przekazie dziecięctwa wg św. Łukasza można wskazać fragmenty wspólne z narracją Mateusza. Obok jednak pewnych podobieństw można wskazać również różnice. Podobieństwa i różnice pozwalają na uznanie, iż obaj ewangeliści, kreśląc przekazy Ewangelii dziecięctwa, korzystali z różnych źródeł. Oba teksty nie były ze sobą uzgadniane. Wydaje się, iż obaj korzystali z wczesnych tradycji chrześcijańskich.

Co do Ewangelii wg św. Łukasza. Wydaje się, iż ze źródeł żydowsko-chrześcijańskich wydają się pochodzić kantyki: Magnificat (Łk 1,46-55), Benedictus (Łk 1,67-79), Teraz, o Panie (Łk 2,29-32), być może także ostatnie wersy drugiego rozdziału (2,41-50). Ze wcześniejszego źródła przypisywanego wspólnocie Jana Chrzciciela, bądź też ze starożytnych przekazów starochrześcijańskich, mogły pochodzić opisy relacjonujące początki dziejów Jana Chrzciciela (Łk 1,5-25.57-66b).

« 2 3 4 5 6 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl