Czas narodzin Jezusa Chrystusa

Narodzenie Jezusa Chrystusa jest prawdziwą historią, która dokonała się w określonym miejscu i określonym czasie.

Łukasz był historykiem i teologiem. Swoją ewangelię zaś pisał już do ludzi wierzących, chcąc ich przekonać do słuszności nauk, które otrzymali. Jak dotarł do przekazów o dziecięctwie Jezusa?

Pierwsze dwa rozdziały dzieła Łukaszowego, często określane jako „historie o Jezusie”. Treści historyczne obecne w Ewangelii, które zgromadził zostały przez Łukasza przepracowane teologicznie i ułożone w relacje literackie.

Trudnym zadaniem jest rzecz jasna dotarcie do źródeł, z których korzystał Łukasz. W przekazie dziecięctwa wg św. Łukasza można wskazać fragmenty wspólne z narracją Mateusza. Obok jednak pewnych podobieństw można wskazać również różnice. Podobieństwa i różnice pozwalają na uznanie, iż obaj ewangeliści, kreśląc przekazy Ewangelii dziecięctwa, korzystali z różnych źródeł. Oba teksty nie były ze sobą uzgadniane. Wydaje się, iż obaj korzystali z wczesnych tradycji chrześcijańskich.

Co do Ewangelii wg św. Łukasza. Wydaje się, iż ze źródeł żydowsko-chrześcijańskich wydają się pochodzić kantyki: Magnificat (Łk 1,46-55), Benedictus (Łk 1,67-79), Teraz, o Panie (Łk 2,29-32), być może także ostatnie wersy drugiego rozdziału (2,41-50). Ze wcześniejszego źródła przypisywanego wspólnocie Jana Chrzciciela, bądź też ze starożytnych przekazów starochrześcijańskich, mogły pochodzić opisy relacjonujące początki dziejów Jana Chrzciciela (Łk 1,5-25.57-66b).

« 2 3 4 5 6 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..