Nowy numer 13/2024 Archiwum

Obraz Jezusa w Ewangelii św. Łukasza

Św. Łukasz ukazuje Jezusa jako Zbawiciela człowieka.

Św. Łukasz ukazuje Jezusa jako Zbawiciela człowieka. Przedstawia Go jako kogoś, kto wyzwala od różnego rodzaju zniewoleń, jakie ludzie sprowadzają na siebie, a więc od nieszczęść zarówno materialnych jak i duchowych. Starajmy się to prześledzić na kilku przykładach zaczerpniętych z trzeciej Ewangelii.

Jezus urodził się w ubogich warunkach

Nie były to z pewnością warunki, które wprawiały w zachwyt. Św. Łukasz stwierdza, że Zbawca i Mesjasz Pan narodził się jako ubogi wśród ubogich (Łk 2,1-20). Nie było dla niego miejsca nawet w zwykłym mieszkaniu. Dla Matki Jezusa, która nosiła Go w swym łonie, drzwi pozostawały zatrzaśnięte, a ludzie za nimi zamknięci, w fortecy swego egoizmu, byli zdecydowani nie ustąpić skrawka swej posadzki.

Wszystko wskazuje na to, że Maryja i Józef udali się do tzw. khanu, czyli karawanseraju, gdzie zatrzymywali się wędrowcy oraz kupcy i gdzie ci ostatni wystawiali swoje towary. Nie należy kierować się jednak zbytnio fantazją i wyobrażać sobie, że nie znalazłszy miejsca w gospodzie, udali się do jakiejś odległej stajni. Miejsce, gdzie znajdował się żłób, mogło być częścią wspomnianego karawanseraju. Być może sytuacja wyglądała następująco. Maryja i Józef przybyli do wspomnianego karawanseraju w Betlejem. Nie było jednak miejsca w pokojach gościnnych. Schronili się więc w jego części dolnej, gdzie przebywały zwierzęta. Niezależnie od wyjaśnienia, sytuacja nie była jednak do pozazdroszczenia.

Z kolei Ewangelista stwierdza, że nie było nikogo, kto mógłby udzielić Maryi pomocy. Dlatego sama „owinęła Go w pieluszki” (Łk 2,7). Matka musiała złożyć Dziecko w żłobie, gdyż zachodziła obawa, że zostanie podeptane przez zwierzęta. Niezwykły smutek otaczał więc narodzenie Chrystusa. W ten sposób Ewangelista pragnie zaznaczyć, że ubóstwo, które Jezus będzie głosił, było Jego rysem charakterystycznym od samego początku.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl