Nowy numer 17/2024 Archiwum

Kościół w Ewangelii św. Marka

Wspólnota uczniów Jezusa. Czy św. Marek pisze o Kościele?

Kogo jeszcze Jezus wezwał?

Andrzej (greckie dzielny, mężny) był synem Jony (Mt 16,17), względnie Jana (J 1,42) i bratem Szymona. Podobnie jak on pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim (J 1,44), był z zawodu rybakiem i miał dom w Kafarnaum (Mk 1,16.19). Według Ewangelii św. Jana był początkowo uczniem Jana Chrzciciela, który wskazał mu Jezusa jako oczekiwanego Mesjasza, stwierdzając: „Oto Baranek Boży” (J 1,36). Wówczas poszedł za Nim i przywołał jeszcze swego brata. Powiedział mu: „Znaleźliśmy Mesjasza” (J 1,41). Natomiast według Ewangelii św. Marka i św. Mateusza Andrzej wraz z Piotrem łowili ryby. Jezus odwołał go od zajęć rybaka i wezwał, aby poszedł za Nim. Imię Andrzeja wymienia się jako jedno z pierwszych  na listach Apostołów (Mk 3,16-19; Mt 10,2-4). Należał do grona Dwunastu, chociaż nie zajmował wśród uczniów Jezusa takiej pozycji jak jego brat. Był obecny przy cudownym rozmnożeniu chleba nad Jeziorem Galilejskim. Kiedy trzeba było nakarmić pięć tysięcy mężczyzn, to on powiedział o chłopcu, który ma pięć chlebów i dwie ryby (J 6,8). Znajdował się na Górze Oliwnej. Wraz z Piotrem, Jakubem i Janem zadał wtedy Jezusowi pytanie, kiedy będzie zburzona świątynia jerozolimska (Mk 13,1). Wraz z Filipem przyprowadził Greków do Jezusa (J 12,22). Jest typem ucznia, który prowadzi do Jezusa. Terenem jego działalności misyjnej po zmartwychwstaniu Jezusa była Azja Mniejsza i Grecja (Achaja). Według tradycji (IV w.) poniósł śmierć męczeńską w Grecji (Patras), rozpięty głową w dół na krzyżu w kształcie litery X.

« 3 4 5 6 7 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl