Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Zmarł ks. prał. Marian Stępień

Był proboszczem w Michalczowej i Trzetrzewinie, wielokrotnym pielgrzymem na Jasną Górę, zasłużonym kapłanem dla Sądecczyzny.

W wieku 82 lat 29 maja zmarł ks. prał. Stępień, proboszcz w parafii MIchalczowa, a później Trzetrzewina. 

Marian Stępień urodził się 22 czerwca 1938 r. w Łużnej, w wielodzietnej rodzinie chłopskiej. W wieku 6 lat rozpoczął naukę w miejscowej Szkole Podstawowej, jednocześnie pracując w gospodarstwie rodziców.  Po ukończeniu Niższego, a następnie Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie 24 czerwca 1962 r. z rąk biskupa ordynariusza Jerzego Ablewicza w katedrze tarnowskiej przyjął święcenia kapłańskie.

Pierwszą parafią, na którą został przydzielony, była parafia w Moszczenicy. W 1965 r. ks. Stępień został katechetą w parafii Świętych Piotra i Pawła w Łososinie Dolnej. Od samego początku powierzono mu opiekę duszpasterską nad Michalczową, gdzie uczył religii w punkcie katechetycznym mieszczącym się w domu państwa Waligórów. Katechizował także w Bilsku, Stańkowej, Łękach i Żbikowicach. Na prośby mieszkańców, mimo sprzeciwu władz państwowych, zorganizował w budynku gospodarczym u państwa Waligórów kaplicę, którą wyposażył w ołtarz, krzyż i obraz Matki Bożej Częstochowskiej, została też wybudowana dzwonnica i sprawiony dzwon.

22 października 1966 r. została tu odprawiona po raz pierwszy Msza św. Za odprawianie Eucharystii kapłan, jak i gospodarze byli przez władze stale represjonowani. Pomimo szykan władz państwowych, na prośby ks. Stępnia bp Ablewicz udzielił także zgody na jeszcze częstsze odprawianie Mszy św., dał także upoważnienie do błogosławienia ślubów i prowadzenia pogrzebów. W 1973 r. w Michalczowej bp Ablewicz utworzył rektorat parafii Łososina Dolna i mianował ks. Stępnia rektorem nowej wspólnoty. Jeszcze przez rok ks. Stępień dojeżdżał do Michalczowej z Łososiny Dolnej, a później zamieszkał w malutkim pokoiku na poddaszu w domu państwa Waligórów, skąd przeniósł się do małego domku na skraju wsi, zwanego pustelnią. W odwecie władze państwowe nie chciały go tam zameldować, nie zgadzały się także na doprowadzenie i przyłączenie prądu. Prowadził katechezy dla dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej w Michalczowej, w pomieszczeniu przy kaplicy i w Łękach. W wynajętej izbie 5 maja1974 r. odbyła się I Komunia św. dla dzieci II klasy Szkoły Podstawowej w Michalczowej.

Prowadził niestrudzenie pracę duszpasterską wśród młodzieży, organizując częste spotkania, ogniska, kilkudniowe wakacyjne wyjazdy w góry - w Pieniny, w Tatry do Zakopanego, do Krakowa, Warszawy, Chorzowa, sanktuariów Niepokalanowa, Częstochowy, Tuchowa i wielu innych.

Wraz z młodzieżą przemierzał szlaki Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki. W Michalczowej zaczęły się również wędrówki ks. Mariana do Częstochowy. Należy do nielicznego i ekskluzywnego klubu pątników, którzy nie opuścili żadnej tarnowskiej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. Pierwsza pielgrzymka w roku 1982 wyszła z Nowego Sącza i poszła przez Michalczową do Tarnowa. Rozśpiewana Grupa 25 - św. Just - to dzieło ks. Stępnia, której przez długie lata niestrudzenie przewodził. Na pielgrzymim szlaku w 1994 r. dowiedział się o otrzymaniu prałatury.

Swoją postawą i oddaną dla Kościoła i parafian pracą dawał przede wszystkim dobry przykład dzieciom i młodzieży, które chętnie uczestniczyły w spotkaniach, rekolekcjach, a także rekolekcjach powołaniowych. Efektem jego działań było bardzo dużo powołań do stanu kapłańskiego i zakonnego. Pierwszy ksiądz w historii Michalczowej został wyświęcony w 1981 r., a później jeszcze 8 oraz siostry zakonne. Większość z nich to misjonarze, którzy ewangelizują w Australii i Oceanii, Ameryce Łacińskiej i Południowej, Europie i w Polsce.

Na fali solidarnościowej rewolucji w 1980 r. wspólnota parafialna w Michalczowej otrzymała od władz zgodę na remont budynku plebanii, zagospodarowania jej otoczenia oraz sposobność utworzenia cmentarza. Rozpoczęła się także batalia o utworzenie nowej parafii. Po wielokrotnych wizytach delegacji parafian u władz województwa nowosądeckiego i wielokrotnych odmowach ostatecznie zgodę od władz państwowych na utworzenie parafii w Michalczowej otrzymano w 1981 roku. Dekretem z 20 marca 1981 r. bp Ablewicz erygował w Michalczowej parafię Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, a jej pierwszym proboszczem mianował ks. Stępnia. W 1980 r. nastąpiły starania i petycje do władz o pozwolenie na budowę nowej świątyni, które otrzymano w 1982 roku. Z ogromnym trudem gromadzono potrzebne materiały budowlane, by 14 kwietnia 1983 r. wylać fundamenty nowego kościoła. Proboszcz okazał się także dobrym zaopatrzeniowcem, jak i organizatorem prac budowlanych. Bardzo angażował się we wszystkie prace związane z budową kościoła, a także w zdobywanie materiałów. Potrafił zjednać parafian, ponieważ cała budowa kościoła odbywała się ze składek wiernych i przede wszystkim dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy społecznej. Parafianie codziennie pracowali przy budowie kościoła, a gospodynie żywiły robotników.

Kamień węgielny poświęcony przez Jana Pawła II wmurowano 20 kwietnia 1984 roku. Opuszczając parafię, ks. Marian pozostawił kościół w stanie używalności, przykryty blachą, z wprawionymi aluminiowymi oknami, w którym odbywały się już regularne nabożeństwa. Pozostawił także ogrodzony cmentarz oraz nową, wyposażoną plebanię.

W 1987 r. został mianowany proboszczem w Trzetrzewinie, gdzie remontował kościół, budował nową plebanię, kończył budowę kościoła w Niskowej oraz utworzył tamtejszą parafię. Jako emerytowany proboszcz działał na misjach na Ukrainie.

Ksiądz prałat Stępień to człowiek, który przez całe życie służył Bogu i ludziom w pełnym tego słowa znaczeniu. Swoją serdecznością, skromnością, gorliwą religijnością, ciężką pracą, nieskazitelnym przykładem, szlachetnością i otwartością zaskarbił sobie wielką wdzięczność i ogromny szacunek u wszystkich, którzy mieli z nim styczność i sposobność współpracować.

Ks. prał. Marian Stępień zmarł 29 maja 2020 roku. Wprowadzenie ciała śp. Księdza Prałata do kościoła parafialnego w Trzetrzewinie odbędzie się w poniedziałek (1 czerwca) o godz. 14. Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele parafialnym w Trzetrzewinie we wtorek (2 czerwca) o godz. 10, po której ciało zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.


Biogram na podstawie uchwały Rady Gminy Łososina Dolna, która przyznała ks. Stępniowi tytuł Honorowego Obywatela.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy