• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Aktywni po sześćdziesiątce

  Joanna Sadowska

  dodane 16.01.2013 08:00

  Z Renatą Kawą, prezesem Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych „Nasze Dzieci” z Zalasowej, rozmawia Joanna Sadowska.

  - Jak to się stało, że stowarzyszenie, które działa na rzecz niepełnosprawnych dzieci, przygotowało projekt dla seniorów?

  - Mieliśmy bardzo miłe wspomnienia i doświadczenia z wakacji, kiedy to odbyła się półkolonia dla niepełnosprawnych dzieci. Dzieciaki wraz z seniorami wyjechały wtedy m.in. do Warszawy. Ponieważ był to bardzo dobry i owocny czas postanowiliśmy wziąć udział w konkursie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej ogłoszonym w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013. Ku naszej radości złożony przez nas projekt pt. „Aktywni po Sześćdziesiątce” uzyskał akceptację. Partnerem projektu jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ryglicach.

  - Jakie było zainteresowanie naborem do projektu?

  - Bardzo duże, bo jego celem jest aktywizacja osób starszych. Większość z nich siedzi w domu, dzięki projektowi mają szansę zrobić coś dla siebie. Zajęcia odbywają się równolegle w trzech 30. osobowych grupach osób z Zalasowej, Lubczy i Ryglic.

  - Jakie działania są podejmowane w ramach projektu?

  - Kilka tygodni temu odbyło się spotkanie z psychologiem panią Bernadettą Kogut, która mówiła między innymi o skutkach pozytywnego nastawienia do życia. Był też podstawowy kurs komputerowy, wycieczka do Tarnowa i Krakowa.

  - Co jeszcze przed uczestnikami projektu?

  - W tym roku zaplanowane są spotkania z onkologiem, kardiologiem i reumatologiem z kliniki Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także z fizjoterapeutą i drugie spotkanie z psychologiem. W planach mamy też spotkanie z pracownikami  PFRON i NFZ. Będzie to okazja do przekazania informacji na temat praw pacjenta i możliwości korzystania ze wsparcia i rehabilitacji w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Przewidujemy też gotowanie i śpiewanie, a w maju wycieczkę Przemyśl - Arboretum Bolestraszyce - Kalwaria Pacławska. Projekt zakończymy w czerwcu koncertem zespołu muzycznego oraz występem dzieci z piosenkami z lat młodości uczestników projektu.

  Uczestnicy projektu na wycieczce w Tarnowie. O katedrze opowiadał S. Wiatr   Projekt "Aktywni po sześćdziesiątce"
  Uczestnicy projektu na wycieczce w Tarnowie. O katedrze opowiadał S. Wiatr
  Joanna Sadowska/GN

   


   

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół