• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Uświęcone kamienie

  Ks. Zbigniew Wielgosz

  dodane 22.02.2013 18:24

  W kaplicy bł. ks. Romana Sitki w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie została erygowana droga krzyżowa.

  Rozważania czytał ks. prał. Jacek Nowak, rektor WSD w Tarnowie   Nabożeństwo Drogi Krzyżowej
  Rozważania czytał ks. prał. Jacek Nowak, rektor WSD w Tarnowie
  Ks. Zbigniew Wielgosz/GN
  W dawnej kaplicy WSD w Tarnowie, obecnie pw. bł. ks. Romana Sitki, odbyło się nabożeństwo erygowania drogi krzyżowej, któremu przewodniczył ks. prof. Michał Bednarz jako delegat Biskupa Tarnowskiego.

  – Kiedy myśleliśmy nad formą stacji drogi krzyżowej, powstał pomysł, by umieścić w kaplicy bł. ks. Romana Sitki krzyże zawierające kamienie – relikwie z jerozolimskiej drogi krzyżowej. Ks. prof. Michał Bednarz erygował naszą drogę krzyżową nie tylko jako delegat księdza biskupa, lecz także jako biblista i wieloletni przewodnik pielgrzymów do Ziemi Świętej – mówi ks. prał. Jacek Nowak, rektor WSD w Tarnowie.

  W centrum kapsuła z relikwią   Jedna ze stacji drogi krzyżowej
  W centrum kapsuła z relikwią
  Ks. Zbigniew Wielgosz/GN
  Poszczególne stacje mają formę krzyża, w centrum każdego z nich zostały umieszczone w zalakowanej kapsule kamienie z miejsc uświęconych męką i śmiercią Chrystusa. – Relikwie drogi krzyżowej otrzymaliśmy przez pośrednictwo o. Jerzego Kraja od gwardiana Kustodii Ziemi Świętej, który tym samym odpowiedział na prośbę księdza rektora WSD w Tarnowie i całej wspólnoty seminaryjnej. Relikwiarze zostały następnie poświęcone w bazylice Grobu Bożego – mówi ks. dr hab. Piotr Łabuda, który jest fundatorem relikwiarzy.

  Każdy z relikwiarzy jest opieczętowany i posiada specjalny certyfikat wydany przez Kustodię Ziemi Świętej.

    Uczestnicy nabożeństwa
  Ks. Zbigniew Wielgosz/GN
  – Dzisiejsze nabożeństwo to ważne duchowo przeżycie, nie tylko ze względu na charakter stacji drogi krzyżowej, ale także ze względu na samo nabożeństwo. Do tej pory nie uczestniczyliśmy jeszcze w erygowaniu drogi krzyżowej – mówią klerycy.

  Kaplica pw. bł. ks. Romana Sitki służy nie tylko wspólnocie seminarium, ale także księżom profesorom i świeckim studentom tarnowskiego Wydziału Teologicznego UPJP II w Krakowie.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół