• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Poznaj piękno liturgii

  Grzegorz Brożek

  dodane 12.09.2013 08:02

  W grybowskim Muzeum Parafialnym od 9 do 13 września odbywają się muzealne lekcje religii.

  Muzeum Parafialne w Grybowie mieści się w starej, modrzewiowej, pochodzącej z 1699 roku plebanii. Zawdzięcza swe istnienie śp. ks. Janowi Solakowi, proboszczowi grybowskiemu z lat 1921-1961. Zgromadzone obiekty pochodzą w dużej mierze z dawnego kazimierzowskiego kościoła pw. św. Katarzyny oraz ze spalonego w 1945 roku drewnianego kościółka św. Bernardyna. Wymienione zbiory poszerzono o zabytki pochodze z sąsiednich cerkwi ruskich. W muzeum znajduje się kolekcja dawnego malarstwa i rzeźby, zbiór zabytków rzemiosła artystycznego i piśmiennictwa, nie tylko z kościołów katolickich, ale również z obiektów greckokatolickich i judaistycznych. Dzieło rozwoju grybowskiego muzeum wspiera mgr Maria Filipowicz-Solarz, kustosz obiektu, oraz ludzie dobrej woli.

  - Troską ks. Ryszarda Soroty, kustosza bazyliki mniejszej w Grybowie, budynek został wyremontowany i zaadaptowany na potrzeby muzeum. Choć zbiory gromadzone były przez lata, w ostatnim czasie zostały odrestaurowane, skatalogowane i właściwie wyeksponowane - mówi ks. Stanisław Gurba, rodem z Grybowa, student w Instytucie Historii Sztuki KUL w Lublinie.

  Inicjatywą promującą Muzeum Parafialne w Grybowie są lekcje muzealne dotyczące dziejów przedmiotów liturgicznych skierowane do dzieci i młodzieży szkolnej. Lekcje organizuje ks. Piotr Cichoń, prefekt w miejscowym Liceum Ogólnokształcącym. - Sztuka sakralna stanowi nieodłączny element życia religijnego. W przedmiotach liturgicznych widać odzwierciedlenie przemian, jakie dokonują się w liturgii. Porównujemy przedmioty liturgiczne zabytkowe oraz współczesne. Omawiany jest także stół ołtarzowy oraz poszczególne paramenty liturgiczne – mówi ks. Piotr. Lekcje muzealne prowadzą diakoni: Maciej Igielski i Piotr Obrzut.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół