• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Święci na trzy lata?

  Ks. Zbigniew Wielgosz

  dodane 05.11.2013 14:06

  Gimnazjaliści z tarnowskiej "Czwórki" przedstawili wybranych przez siebie patronów.

  W tarnowskim gimnazjum im. Jerzego Brauna w Tarnowie odbyło się spotkanie pt. „Korowód świętych”. Trzynaście klas przedstawiło wylosowanych przez siebie patronów. – Nasz projekt jest częścią ogólnopolskiego konkursu literacko – fotograficznego. Rozszerzyliśmy regulamin konkursu, nie skupiając się tylko na pracach literackich czy fotograficznych, ale przygotowaliśmy korowód, którego bohaterami będą święci. Projekt „Korowód świętych” będzie wpisany do programu wychowawczego szkoły i chcemy, aby wylosowany patron był opiekunem klasy, która go wylosowała przez cały okres nauki w gimnazjum – mówi dyrektor Barbara Kuklewicz.

  Szkolna społeczność zapoznała się z postaciami świętych: Krzysztofa, Jerzego, Antoniego z Padwy, Floriana, Stanisława ze Szczepanowa, Kingi, Jadwigi Królowej, Rity, Gianny Beretty Molli, Marii Goretti, Faustyny, Franciszka i Maksymiliana Kolbego. – Moja klasa wylosowała św. Maksymiliana, którego zagram przed publicznością. Przedstawimy scenę śmierci świętego w bunkrze głodowym. Wcześniej poznaliśmy postać św. Maksymiliana, jego życie. Z historią św. Maksymiliana spotkałem się w jednym z muzeów, sporo też o nim czytałem – mówi Mateusz Romanek z klasy III d.

  W spotkaniu uczestniczyli bp Andrzej Jeż, kapłani, przedstawiciele tarnowskiego samorządu i przyjaciele szkoły, w tym przedszkolaki z placówki nr 31. – W ostatnich dniach jesteśmy świadkami męczenia dyni, z której można by zrobić świetne, smaczne potrawy. Mamy – jako Polacy – jakiś kompleks względem USA i tradycji anglosaskiej, która liczy sobie 200 lat, podczas gdy nasza, w Polsce, ponad 1000. Tymczasem wstydzimy się pokazać jej piękno, związane z nią wartości, jej wielkość i głębokie przesłanie. Zachwycamy się tym, co mierne, przeciętne i beznadziejne. A święci – Boży buntownicy – pokazują nam, jak godnie, pięknie żyć. Warto się tą wiedzą dzielić z innymi. Życzę wam, abyście w świętych zobaczyli przyjaciół, rozmawiajcie z nimi i pozwólcie się im prowadzić – mówił do uczniów bp Andrzej Jeż.   

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół