• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Święto ministrantów i lektorów

  Ks. Zbigniew Wielgosz

  dodane 24.11.2013 11:34

  Chrystus Król przewodzi liturgicznej służbie ołtarza.

  W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata obchodzą swoje święto patronalne ministranci i lektorzy. W wielu parafiach diecezji do wspólnot ministranckich i lektorskich zostali przyjęci nowi członkowie, którzy wcześniej odbyli specjalne kursy przygotowawcze.

  W dekanacie grybowskim przygotowanie kandydatów do posługi lektorów trwało przez trzy kolejne soboty, od 9 listopada do 23 listopada. Kurs obejmował szereg wykładów i prezentacji. W pierwsze dwie soboty trwał od 8.00 do 15.00 z przygotowanym posiłkiem dla uczestników. Brało w nim udział 70 chłopców z całego dekanatu. W przeprowadzeniu kursu pomagali kapłani z dekanatu, głównie wikariusze. Zasady i reguły dobrego czytania przybliżyli kandydatom nauczyciele języka polskiego z gimnazjum w Grybowie Marta Michalik i Aneta Święs - informuje ks. Rafał Mirosławski, dekanalny duszpasterz lektorów i organizator kursu.

  Przyjęcie do grona lektorów odbyło się 23 listopada podczas Mszy św. o 17.00 w bazylice w Grybowie. Eucharystii przewodniczył i błogosławieństwa nowym lektorom udzielił dziekan ks. Bolesław Bukowiec, proboszcz z Kąclowej. Wzięli w niej udział licznie zgromadzeni wierni a także duszpasterze z parafii, z których pochodzą nowi lektorzy, oraz rodzice i rodzeństwo kandydatów. - Obrzęd błogosławieństwa składał się z odczytania listy kandydatów, dialogu celebransa i opiekuna dotyczącego odpowiedniego przygotowania kandydatów oraz obrzędu przyjęcia księgi Pisma Świętego, podczas którego kandydaci podchodzili do księdza dziekana i trzymając prawą dłoń na Ewangelii składali przyrzeczenie godnego czytania słowa Bożego podczas liturgii. Na znak szacunku składali pocałunek na księdze Ewangelii. Obrzęd zakończyło uroczyste błogosławieństwo lektorów i poświęcenie alb, które od dzisiaj stały się dla nowych lektorów strojem używanym podczas liturgii - dodaje ks. Mirosławski.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół