Nowy numer 17/2024 Archiwum

Pojmanie Pawła w Jerozolimie

Apostoł narodów jest coraz bliżej palmy męczeństwa.

Słowom Agabosa towarzyszy też symboliczny gest.

Ten symboliczny znak, którego dokonał Agabos jest rzeczywiście wart podkreślenia. Od razu przypomina się działalność starotestamentalnych proroków, takich jak Jeremiasz, Ezechiel czy Ozeasz, przez których Bóg przemawiał do Izraela również polecając wykonywać im różne symboliczne gesty wobec tych, do których mówili. W związku z użyciem pasa przypomina się szczególnie prorok Jeremiasz, któremu Bóg polecił umieścić lniany pas w rozpadlinie skały nad Eufratem. Po jakimś czasie pas zbutwiał i stał się symbolem upadku Judy (por. Jer 13,1-11)

Akcentując te wydarzenia chce więc św. Łukasz nadać wielkie znaczenie temu zwrotowi w życiu Pawła Apostoła.

Można powiedzieć, że ten zwrot ma wielkie znaczenie sam w sobie, nie musiałby Łukasz przywoływać na przykład wydarzenia z prorokiem Agabosem, żeby czytelnik Dziejów Apostolskich zdał sobie sprawę, że dla Apostoła przychodzi moment przełomowy. Wydaje się, że Łukasz chce raczej w tym momencie podkreślić teologiczne znaczenie tych wydarzeń związanych z Pawłem. Zauważmy, że nie przypadkowo w tych przepowiedniach dotyczących losu Apostoła są podkreślone takie motywy, które od razu kojarzą nam się z drogą Pana Jezusa. Tutaj jest główna myśl: Apostoł Paweł idzie szlakiem wyznaczonym przez swojego mistrza, dokładnie stąpa po śladach Chrystusa.

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl