Nowy numer 17/2024 Archiwum

Podróż Pawła Apostoła do Rzymu

Święty Łukasz relacjonuje ten wątek bardzo szeroko w Dziejach Apostolskich.

Paweł korzysta z prawa obywatela Rzymu już po raz drugi.

Pierwszy raz stało się tak w momencie aresztowania Pawła w Jerozolimskiej Świątyni. Choć posiadał rzymskie obywatelstwo, żołnierze rzymscy - nie zdając sobie z tego sprawy - chcieli go ubiczować w celu wydobycia zeznań (Dz 22,23). Rzymskie prawo zabraniało jednak biczowania i nakładania więzów obywatelowi rzymskiemu. Paweł chcąc uniknąć biczowania wyznaje, że jest od urodzenia rzymskim obywatelem (Dz 22,27). Po raz drugi Paweł odwołuje się do przysługującego mu prawa gdy musiał ratować się przed groźbą śmierci z ręki Żydów. Tym razem chodziło o prawo odwołania się do wyroku Cezara.

Jaki był bliższy kontekst tego Pawłowego odwołania?

Pawłowi groziła śmierć, którą poprzysięgła mu grupa żydowskich radykałów (Dz 23,12nn). Jak już wcześniej powiedzieliśmy, Paweł został aresztowany w świątyni, gdyż został oskarżony przez Żydów o profanację tego świętego miejsca. Wtedy ratują go Rzymianie. Gdy zaś Paweł następnego dnia stanął przed Sanhedrynem, a jego sprawa nie wyjaśniła się ponieważ w czasie wystąpienia Pawła przed Wysoką Radą doszło do kłótni pomiędzy faryzeuszami a saduceuszami, pewna grupa mężczyzn postanawia Pawła zabić. Święty Łukasz tak to relacjonuje: "Kiedy nastał dzień, Żydzi zebrali się i zobowiązali się pod klątwą, że nie będą ani jeść, ani pić, dopóki nie zabiją Pawła. Ponad czterdziestu mężów złożyło tę przysięgę. Udali się oni do arcykapłanów i starszych i powiedzieli: «Zobowiązaliśmy się pod klątwą, że nic nie weźmiemy do ust, dopóki nie zabijemy Pawła. Teraz wy, razem z Sanhedrynem, przekonajcie trybuna, aby go do was sprowadził pod pozorem dokładniejszego zbadania jego sprawy, a my jesteśmy gotowi go zabić, zanim dojdzie»" (Dz 23,12-15).

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl