Nowy numer 18/2024 Archiwum

Męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa

Najważniejsze wydarzenia dla dziejów człowieka i świata.

Czy tak właśnie przebiegał pogrzeb Jezusa?

Wiemy, iż był to pogrzeb pospieszny – odbywał się w szczególnych warunkach. Wydaje się, iż pogrzeb Chrystusa był ograniczony, z zachowaniem ducha zwyczajów żydowskich, do czynności najważniejszych.

Wątpliwym jest jednak, czy dokonano obmycia ciała Jezusa, choć autor Czwartej Ewangelii zapisał, iż pogrzeb Jezusa odbył się „zgodnie z żydowskim zwyczajem” (J 19,40). Jednak wyrażenie to nie wskazuje jednoznacznie, iż rzeczywiście zachowano cały rytuał pogrzebowy, czy dokonano obmycia ciała Jezusa. Przede wszystkim trzeba pamiętać, iż Józef z Arymatei i ci, którzy być może mu pomagali, musieli się spieszyć ze względu na zbliżający się szabat. Wokół Golgoty nie było wody, zaś zwyczaj żydowski nakazywał, by obmycia dokonywać w domu – miejscu ustronnym, a nie w miejscu publicznym. Ponadto Talmud wskazuje, iż w wypadku gwałtownej śmierci, połączonej z upływem krwi, ciało zmarłego nie powinno być obmywane, aby nie usuwać krwi, która należy do ciała (m. Toh. 2,2; 7,7). A zatem wydaje się bardziej zasadnym uznać, iż ciało Jezusa zostało złożone do grobu bez obmycia. Również świadectwo całunu turyńskiego wskazuje, iż ciało Jezusa nie było obmyte. Podobnie rzecz ma się z namaszczeniem. Skoro ciało Jezusa nie było obmyte, zatem należy przypuszczać, iż również nie zostało namaszczone. Przyniesiona mieszkanka wonności posłużyła do obłożenia bądź też obsypania ciała Jezusa (por. J 19,40).

« 6 7 8 9 10 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl