Nowy numer 19/2024 Archiwum

Bóg Ojcem Jezusa Chrystusa i Kościoła według Ewangelii św. Mateusza

Rzeczownik "ojciec" występuje w tej Ewangelii 63 razy.

Ale jeszcze z innego powodu powyższa wypowiedź jest niezwykle ważna. Jak wskazuje kontekst w Ewangelii św. Łukasza, Jezus mówił w tym wypadku do uczniów (Łk 10,17.23). Mamy w tej wypowiedzi do czynienia z czymś niezwykle ważnym. Podobnego stwierdzenia nie znajdujemy w ówczesnym świecie żydowskim. Nikt bowiem nie głosił, że tylko on zna Boga. Ludzie znają Go dzięki objawieniu. Jezus zaś wyraźnie podkreśla, że zna Ojca lepiej niż inni ludzie. Z kolei tylko Bóg wie, kim jest Jezus. Wynika z tego, że w Jezusie z Nazaretu kryje się jakaś niezwykła tajemnica znana jedynie Bogu. W tej wypowiedzi mamy więc do czynienia z niezwykłymi stwierdzeniami. Można przeprowadzić następujące rozumowanie: Ojciec zna doskonale, całkowicie Syna, ponieważ jest Bogiem. Wynika z tego, że Syn zna również Ojca całkowicie, doskonale. Boga zaś zna doskonale Ten, kto jest Bogiem. Występuje tajemnica Syna, która jest podobna do tajemnicy Ojca. Tylko Ojciec zna pierwszą, a tylko Syn zna drugą. Ludzie zaś znają ją tylko o tyle, o ile Syn zechce ją im objawić.

W rozmowie o obowiązku płacenia podatku Jezus jako Syn odróżnia się od innych Żydów i stawia się w jedynej, wyjątkowej relacji do Boga. „Gdy przyszli do Kafarnaum, przystąpili do Piotra poborcy drachmy z zapytaniem: «Wasz Nauczyciel nie płaci didrachmy?» Odpowiedział: «Tak». Gdy wszedł do domu, Jezus uprzedził go, mówiąc: «Szymonie, jak ci się zdaje: Od kogo królowie ziemscy pobierają daniny lub podatki? Od synów swoich czy od obcych?» Gdy [Piotr] powiedział: «Od obcych», Jezus mu rzekł: «A zatem synowie są wolni»” (Mt 17,24-26)

Jezus, modląc się w Getsemani i poddając własne pragnienia woli Ojca, prosił: „Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech Mnie ominie ten kielich. Wszakże nie jak Ja chcę, ale jak Ty [niech się stanie]! […] Ojcze mój, jeśli nie może ominąć Mnie  <ten kielich> i muszę go wypić, niech się stanie  wola Twoja!”( Mt 26,39.42).

Na końcu Ewangelii św. Mateusza znajdują się słowa, które stanowią jej podsumowanie. „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody (czyńcie uczniów wśród wszystkich narodów), udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego” (Mt 28,19). Interwencja Jezusa zestawiona jest tutaj z interwencją Ojca Jezusa i Ducha Ojca.

« 5 6 7 8 9 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl