• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Limanowa świętuje

  xzw, UM Limanowa

  dodane 15.04.2015 11:19

  Prawa miejskie nadał miejscowości w 1565 roku król Zygmunt August.

  Z okazji jubileuszu Limanowej Rada Miasta podjęła trzy uchwały. Jedną o święcie miasta, kolejną - o ustanowieniu hejnału.

  - Hejnał dla każdego miasta jest swoistą wizytówką, nadaje mu niepowtarzalną tożsamość i jest wręcz nieodzownym elementem imprez i spotkań. Przyjęcie Hejnału Limanowej daje miastu możliwość na uzupełnienie luki, która powstała przez jego brak.  Hejnał skomponował śp. Ludwik Mordarski, limanowski muzyk, kompozytor i dyrygent. Założyciel i długoletni kierownik i choreograf Zespołu Regionalnego „Limanowianie” oraz wieloletni dyrygent orkiestry „Echo Podhala”. Rodzina zmarłego nieodpłatnie przekazała prawa autorskie do kompozycji Hejnału Limanowej Miastu Limanowa - napisano w uzasadnieniu uchwały o hejnale.

  Rada miasta podjęła również uchwałę o nadaniu tytułu honorowego obywatela Limanowej bp. Andrzejowi Jeżowi. Bp Jeż jest pierwszym honorowym obywatelem miasta.

  - Jestem wielce zaszczycony przyjmując ten wielki dar. Bardzo serdecznie dziękuję panu burmistrzowi za onieśmielającą mnie laudację, która w sumie jest laudacją wszystkich państwa, gdyż tak jak powiedziałem kiedyś, jestem częścią tego społeczeństwa. W tym honorowym obywatelstwie mieszczą się tysiące Limanowian przez te długie pokolenia, które wpłynęły na moją duchowość, moje różnego rodzaju zainteresowania, nawyki, na bogactwo duchowe i intelektualne. Chciałem podziękować Radzie Miasta z panią przewodniczącą na czele, za ten ryzykowny wybór. Będę starał się ten tytuł nosić zawsze z wielką estymą, wielką radością i poczuciem ogromnego obowiązku - powiedział biskup podczas uroczystości nadania tytułu.

  Nadanie tytułu miało miejsce podczas uroczystej sesji Rady Miasta. Obchody jubileuszu lokacji Limanowej uświetniły występy uczniów Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 oraz limanowskich artystów i zespołów. W intencji miasta i mieszkańców zostały odprawione Msze św. we wszystkich limanowskich parafiach. 

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół