• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Przy kawie o stworzeniu

  gb

  dodane 02.10.2015 18:20

  W uczniach stara się zaszczepić potrzebę szukania prawdy i umiejętność myślenia. Teraz tarnowska "tischnerówka" podobną propozycję skierowała do mieszkańców miasta.

  W urokliwym entourage`u placu Rybnego, pod gołym niebem, odbyła się 2 października inauguracja ciekawego projektu „Kawiarenka u Tischnera”, realizowanego przez Społeczne Liceum i Gimnazjum im. ks. prof. Józefa Tischnera w Tarnowie.

  - Celem projektu jest odkrywanie wzajemnych relacji, jakie zachodzą między nauką a wiarą, rozwijanie filozoficznych zainteresowań tarnowian, kształtowanie wrażliwości poznawczej i moralnej współczesnego człowieka, a także zwrócenie uwagi na potrzebę podejmowania refleksji nad wyborami i odwagę w myśleniu, do czego w sposób szczególny zobowiązuje nas nasz patron ks. prof. Józef Tischner – mówi Grażyna Marta Dziurok, pomysłodawca i koordynator projektu.

  W czasie pierwszego wieczoru kilkadziesiąt osób zgromadzonych przy stolikach zastawionych pysznymi ciasteczkami, kawą i herbatą wysłuchało prelekcji ks. dr. Tomasza Maziarki nt. „Początek świata. Biblia a nauka”. Prelegent jest tarnowskim kapłanem, filozofem, członkiem Kopernikańskiego Centrum Badań Interdyscyplinarnych i sekretarzem ks. prof. Michała Hellera. – Filozofia rodzi się z zadziwienia, również z zadziwienia istnieniem świata – mówi ks. Maziarka. – Pierwsze próby refleksji nad tym zagadnieniem rodziły się w starożytności, kiedy Tales i filozofowie jońscy pytali o „arche”, o cząstkę, tworzywo, z którego zrobiony jest świat – dodaje.

  Po wykładzie słuchacze mieli okazję zadać prelegentowi pytania, z którymi przyszli na wykład, i te, które zanotowali w jego trakcie. W przerwach spotkania czas umilał uczestnikom zespół muzyczny uczniów tischnerówki.

  – Wprowadzanie filozofii do szkoły przez takie spotkania, jak to dzisiejsze, czy przez konkurs filozoficzny – to jest dawanie przestrzeni młodym ludziom, żeby w ogóle poczuli filozofię, posmakowali ją. Mamy absolwentów, którzy studiują niespokrewnione kierunki, a korespondują z wykładowcami filozofii, bo ich to też interesuje. Młodzi ludzie mają w sobie wielką potrzebę poszukiwania odpowiedzi na problemy, pytania dotyczące wiary i życia – mówi Marta Łazarczyk, dyrektor szkoły.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół