Nowy numer 18/2024 Archiwum

Nieodzowność teologii

Dwóch tarnowskich naukowców, ks. prof. Janusz Królikowski i ks. dr hab. Józef Kloch, zostało powołanych w skład Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk.

Ksiądz prof. Janusz Królikowski był członkiem tego gremium już w kadencji 2020–2023. Teraz został powołany do tego grona na kolejną kadencję. Ks. dr hab. Józef Kloch wszedł w skład Komitetu Nauk Teologicznych PAN po raz pierwszy.

"Wyrażam przekonanie, że współudział Księdza Profesora w pracach Komitetu przyczyni się do podniesienia jego znaczenia w całym środowisku naukowym oraz do rozwoju dyscyplin reprezentowanych przez Komitet", napisał w nominacji dziekan Wydziału I Nauk Humanistycznych i Społecznych PAN prof. dr hab. Andrzej Buko.

Komitet Nauk Teologicznych przy PAN istnienie od 20023 roku i liczy 30 członków, nie tylko teologów duchownych, ale i świeckich. – Powołanie do istnienia tego komitetu było na pewno wyrazem uznania dla osiągnięć teologii jako nauki w II poł. XX wieku, których konkretyzacją stało się włączenie wydziałów teologii do uniwersytetów państwowych. Było to wielkie wydarzenie, nawet od czasu do czasu bywa ono podważane przez reprezentantów innych dyscyplin nauki, jak i przez laicko nastawione partie polityczne – mówi ks. prof. Królikowski.

Teologia cieszy się więc uznaniem jako nauka równoprawna innym dyscyplinom. Otwiera to możliwość udziału teologii w kształtowaniu odpowiedniego ducha uprawiania nauki oraz stawia wymagania doskonalenia poziomu naukowego teologii.

– Ponieważ mamy też do czynienia z różnymi formami kontestowania statusu naukowego teologii, Komitet podejmuje się także swoistej apologii uprawianej nauki, starając się przede wszystkim o wzmocnienie statusu naukowego teologii. Ważnym elementem tej apologii jest promocja spotkań i debat interdyscyplinarnych, które pokazują praktyczne znaczenie teologii, a nawet w wielu wypadkach jej nieodzowność. Teologia zawsze starała się o bliską więź z innymi dziedzinami nauki, wychodząc od słusznego stwierdzenia św. Tomasza z Akwinu, że „błąd w stosunku do świata szybko staje się błędem w odniesieniu do Boga”. To uzasadnione przekonanie każe teologom być wszędzie tam, gdzie prowadzi się jakiekolwiek badania naukowe – tłumaczy ks. prof. Królikowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy