• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Prawie 60 miłosiernych sercem

  Beata Malec-Suwara

  dodane 02.04.2016 15:20

  Dziś w Dąbrowie Tarnowskiej bp Andrzej Jeż dziękował ludziom Caritas.

  - Jednym z najbardziej przekonujących sposobów głoszenia Ewangelii jest jej przepowiadanie połączone ze świadectwem miłości dobroczynnej. Taki wzór otrzymał Kościół od samego Jezusa Chrystusa - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas homilii wygłoszonej w Święto Caritas w Dąbrowie Tarnowskiej.

  Pasterz Kościoła tarnowskiego zauważył, że we współczesnym świecie ofiarna służba nie jest łatwa, nie wyznacza pierwszeństwa.

  - Przeciwnie: ten jest pierwszy, kto stoi wyżej, kto ma więcej władzy, pieniędzy, koneksji, kto umie się wybić, jest bardziej asertywny, potrafi dla kariery poświęcić bardzo wiele, a nawet wszystko. VIP-owska kultura majętnych, zdrowych i wpływowych nie chce znać pojęcia służby, gdyż to poniżenie w ich oczach. Iluż z rządzących, sprawujących władzę, decydentów pamięta, że bycie przełożonym jest służbą? - pytał biskup.

  W czasie homilii zwrócił uwagę także na to, iż coraz częściej zapominamy, że nasze społeczeństwo dotyka nie tylko bieda materialna, ale i duchowe i moralne ubóstwo.

  Instytucjonalna Caritas dostrzega i to i takiego patrzenia uczy innych. W wielorakich dziełach dobroczynności dokonujących się dzięki działaniom Caritasu, widzimy jak dwa wymiary chrześcijańskiego życia - wiara i miłość - przenikają się.

  W diecezji tarnowskiej działa ok. 4 tys. wolontariuszy parafialnych oddziałów Caritas. Formację w szkołach przeszło ponad 8,5 tys. młodych ludzi. Aktualnie SKC zrzeszają ok. 3,5 tys. działających dzieci i młodzieży.

  - To potężna armia ludzi, którzy mają wyobraźnię miłosierdzia, współczujące serce i ręce gotowe do pracy - zaznaczył biskup Jeż.

  Wspominając z kolei mijającą dzisiaj 11. rocznicę śmierci Jana Pawła II, biskup zauważył, że jego dzieło miłosierdzia ludzie Caritas realizują w codziennym życiu w różnych wymiarach troski o drugiego człowieka.

  - Bardzo jestem wam za to wdzięczny. Pragnę podziękować także tym wszystkim, którzy w swoich domach troszczą się o chorych, cierpiących, ludzi starszych - mówił.

  Ludziom dobrej woli i otwartego serca dziękował także ks. Ryszard Podstołowicz, dyrektor tarnowskiej Caritas. - Setkom pracowników, tysiącom wolontariuszy i niezliczonej liczbie dobrodziejów i darczyńców wyrażam słowa najwyższego uznania i szczerej wdzięczności za każdy nawet najmniejszy uczynek miłosierdzia - zaznaczył.

  Podczas dzisiejszego święta prawie 60 osób otrzymało statuetki „Misericors” - „Miłosierny Sercem”. Przyznaje je co roku Caritas Diecezji Tarnowskiej.

  Trafiły one do wolontariuszy Caritas działających w parafiach, przedstawicieli instytucji i firm wspierających działalność tej kościelnej organizacji oraz do pracowników Domu Pomocy Społecznej i hospicjum w Dąbrowie Tarnowskiej prowadzonych przez Caritas.

  Na następnej stronie prezentujemy listę wyróżnionych listem gratulacyjnym i statuetkami Misericors.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół