• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • A któż to sprawił…

  ks. Zbigniew Wielgosz

  dodane 01.05.2016 14:17

  ...że 25 lat temu ks. Jan Styrna został biskupem? Wieloletni proboszcz w Szczepanowie śp. ks. Władysław Mendrala by odpowiedział: "Święty Stanisław i bł. Karolina!".

  Bp Jan Styrna, wywodzący się z Przyborowa, miejscowości należącej wówczas do parafii św. Marii Magdaleny i św. Stanisława BM w Szczepanowie, świętował w sanktuarium patrona Polski 25-lecie sakry biskupiej. Dokładna rocznica święceń przypadnie 28 lipca 2016 roku.

  Jubilat przewodniczył Mszy św., przed którą szczepanowski proboszcz i parafianie, burmistrz Brzeska i rodacy z Przyborowa wraz ze swoim proboszczem złożyli mu życzenia i gratulacje.

  – W dniu biskupiej prymicji, czyli Mszy św. odprawianej po raz pierwszy w rodzinnej parafii, ówczesny proboszcz ks. Władysław Bielatowicz przypomniał słowa swojego poprzednika, ks. Władysława Mendrali, wielkiego czciciela św. Stanisława i promotora kultu bł. Karoliny Kózkówny, wychowawcy późniejszego bp. Jana Styrny. Otóż ks. Mendrala zadałby pytanie: „A któż to sprawił, że ks. Jan Styrna został biskupem?”. I sam by odpowiedział: „Święty Stanisław i bł. Karolina!” – mówił we wstępie do Mszy św. ks. prał. Władysław Pasiut, kustosz szczepanowskiego sanktuarium.

  Bp Andrzej Jeż, który uczestniczył we Mszy św. i wygłosił homilię, podkreślił działanie Ducha Świętego w życiu bp. Jana.

  – Przedziwnymi drogami prowadził Duch Boży księdza biskupa Jana. Począwszy od Szczepanowa, rodzinnej ziemi św. Stanisława, przez krynickie góry i bieckie wzniesienia, ciszę naukową – badawczą w Lublinie i Warszawie, pracę wśród robotników w Niemczech, aż do tarnowskiej katedry, gdzie 25 lat temu otrzymał biskupią sakrę i został włączony jeszcze ściślej w tarnowski Kościół jako jego biskup pomocniczy – mówił bp Jeż.

  Po Mszy św. bp Styrna przewodził procesji eucharystycznej, zaś 2 maja udzieli bierzmowania młodzieży z części parafii dekanatu szczepanowskiego. Weźmie też udział w głównej uroczystości odpustowej, która odbędzie się 7 maja w Szczepanowie.

  Mimo wyniesienia przez przyjęcie sakry bp Jan Styrna pozostał „swoim chłopem”. – Ja go znałem już od dziecka, jeszcze jako młody chłopak lubił grywać w piłkę. Później, kiedy poszedł do seminarium, tego czasu już tyle nie było. Ale pamiętam go wędrującego polami, łąkami z brewiarzem w ręku. Jako ksiądz i biskup często przyjeżdżał do Szczepanowa na różne uroczystości. Ja nawet widzę podobieństwo między nim a św. Stanisławem – mówi Stanisław Halik z Przyborowa.    

  Bp Jan Styrna jest trzecim hierarchą, który wywodzi się z parafii szczepanowskiej. Pierwszym jest św. Stanisław, drugim abp gnieźnieński i prymas Polski Krzysztof Antoni Szembek. Bp Jan Styrna jest obecnie biskupem seniorem diecezji elbląskiej, gdzie pasterzował w latach 2003–2014.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół