• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Odpust tuchowski - dzień trzeci

  Adam Dudek, Grzegorz Pruś, gb

  dodane 04.07.2016 11:30

  Hasło dnia: "Wspólnota Kościoła – środowiskiem Nowego Życia i nadzieją dla współczesnego świata”.

  Już o godz. 5 rozpoczęła się pierwsza Msza św. Celebransem był proboszcz sanktuarium, o. Bogusław Augustowski CSsR. - Chcemy się przytulić do Matki Bożej Tuchowskiej. Towarzyszy nam dziś często zagubienie. Nie wiemy co robić. Potrzeba nam przychodzić do Matki, by uzyskać nowe życie dzięki Chrystusowi. Bo Chrystus zbawia świat przez swoje miłosierdzie. Jeśli choć raz wezwiemy Boga, On okaże nam miłosierdzie, zbawi nas. Doświadczenie „dobrego łotra” stanie się naszym udziałem. Chcemy się na nowo narodzić - mówił kaznodzieja, redemptorysta o. Ryszard Bożek.

  O godz. 9 na Mszy św. zgromadzili się w Tuchowie przedstawiciele samorządu terytorialnego. Celebransem i kaznodzieją był JE. o. bp Czesław Stanula CSsR, biskup diecezji Itabuna w Brazylii. - Kto przychodzi do Tuchowa nie może przejść obojętnie obok tej góry lipowej i nie spojrzeć w oczy Matki Bożej, która z całą miłością patrzy na nas, przyjmuje nas - mówił w homilii. Biskup przypomniał samorządowcom, że ludzie zaufali im, wybrali ich. Potrzeba do tego „służenia wszystkim” wiele zdolności politycznych, administracyjnych, światła Ducha Świętego. W kontekście nadchodzących Światowych Dni Młodzieży biskup przypomniał z mocą, że Chrystus chce odnowy świata, odnowy naszego życia. To ważne nie tylko dla młodzieży, ale i dla nas wszystkich. Młodzi to nasza przyszłość.

  Ks. bp Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej, przewodniczył Eucharystii o godzinie 11.00. Wraz z Nim Eucharystię koncelebrowali m. in. biskupi redemptoryści z Brazylii: o. Czesław Stanula i o. Marek Piątek. Ordynariusza przywitał o. Bogusław Augustowski CSsR, proboszcz i kustosz tuchowskiego sanktuarium. - Męka Chrystusa ukazała jak ważny dla Boga jest każdy człowiek. Logika rządząca Królestwem Bożym, to miłosierdzie Boże. Tu w tuchowskim sanktuarium, gdzie tak wiele jest konfesjonałów, wypełnionych penitentami, tym bardziej jest to widoczne - mówił w homilii bp Andrzej Jeż. Dodał, że znakiem niezawodnej nadziei jest dla nas także Matka Boża. Ona wskazuje nam Drogę, którą jest Chrystus. - Przybywamy tu jako dzieci Boże, dzieci Maryi, by się do Niej przytulić, ucałować Jej dłoń, poczuć się bezpiecznie, z nadzieją spojrzeć w przyszłość, poczuć się kochanym - dodał.

  Popołudniowej Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił ks. inf. Adam Kokoszka. W swojej homilii podkreślał on przede wszystkim, jak ważne jest wyjście naprzeciw drugiemu człowiekowi oraz nawrócenie, rozpoczynające się od uznania własnej grzeszności i słabości. 

  Wieczorną modlitwę Ludu Bożego – nieszpory – poprowadził tego dnia neoprezbiter, o. Stanisław Paprocki CSsR. Ostatniej Eucharystii niedzielnej przewodniczył o. Witold Hetnar CSsR, prefekt WSD redemptorystów w Tuchowie. Homilię wygłosił po raz kolejny w tym dniu o. Ryszard Bożek CSsR. Po Mszy odbyła się tradycyjna procesja eucharystyczna wokół bazyliki.

  W ramach Wieczoru Maryjnego odbył się koncert połączonych chórów i zespołów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół