Nowy numer 17/2024 Archiwum

Stwórcze działanie Ducha Bożego

Obecność i działanie Ducha Świętego w Starym Testamencie.

Ponadto, spostrzeżenia dotyczące oddechu pozwalają zrozumieć fakt, że życie jest uzależnione od zasady duchowej, która została wyrażona właśnie terminem a. Chociaż drugi rozdział Księgi Rodzaju opowiadając o powołaniu do istnienia zwierząt nie wspomina już o „tchnieniu Boga” (Rdz 2,19), to w innych tekstach Starego Testamentu można znaleźć wzmiankę, że także zwierzęta otrzymały od Boga „oddech” lub „ożywiające tchnienie”, co czyni człowieka pod tym względem solidarnym ze wszystkimi żywymi istotami: „Lecz, gdy odwracasz swe oblicze, ogarnia je trwoga; gdy zabierasz im ducha (hebr. a), giną i w proch się obracają” (Ps 104,29-30). W przytoczonym fragmencie psalmista mówi, że życie stworzeń jest zależne od Bożego tchnienia, od oddechu pochodzącego od Boga, który może go zabrać. Człowiek Starego Testamentu jest przekonany, że każda rzeczywistość, która jest związana z życiem pochodzi od Boga, tak w odniesieniu do bytu ludzkiego (Hi 19,17), jak i zwierzęcego (Koh 3,19.21). Według drugiego rozdziału Księgi Rodzaju zarówno człowiek (Rdz 2,7), jak i zwierzę (Rdz 2,19) są „istotą żywą”. Chociaż byt ludzki i zwierzęcy mają ten sam „dech życia”, to jednak „tchnienie życia” (hebr. nišmat ḥajjîm), które zostało udzielone człowiekowi tworzy dla niego zarówno fundament życia fizycznego, jak i duchowego, co potwierdza chociażby uwaga, że to człowiek określa naturę zwierząt (Rdz 2,19-20).

« 5 6 7 8 9 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl