• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Nieobecni są najbliżej

  Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

  dodane 03.12.2016 08:00

  W Zawadzie odbyła się wieczornica z racji pierwszej rocznicy beatyfikacji o. Zbigniewa Strzałkowskiego.

  5 grudnia przypada pierwsza rocznica beatyfikacji Męczenników z Pariacoto, franciszkanów, o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego, pochodzącego z podtarnowskiej Zawady. Na tę okoliczność uczniowie wraz z nauczycielami z miejscowej szkoły 2 grudnia zaprezentowali wieczornicę przywołującą pamięć swojego patrona zatytułowaną "Nieobecni są najbliżej".

  - Nadal jesteśmy chyba jedyną szkołą na świecie, która nosi imię o. Zbigniewa Strzałkowskiego, chociaż w ślad za Zawadą poszła też szkoła w Łękawicy k. Żywca, która od stycznia 2016 roku nosi imię o. Michała Tomaszka - mówi Krzysztof Nowak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zawadzie, która nosi imię pochodzącego stąd franciszkanina, który zginął męczeńską śmiercią w Pariacoto 9 sierpnia 1991 roku.

  Ta wieczornica, która będzie się odbywać w tym czasie co roku, to tylko jedna z wielu inicjatyw, jakie podejmowane są przez miejscową szkołę w związku z patronem. Od 2004 roku w Zawadzie organizowany jest Memoriał Ojca Zbigniewa Strzałkowskiego. W niedługim czasie po jego męczeńskiej śmierci z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Antoniego Mleczki parafianie ufundowali dzwon, któremu nadano imię o. Zbigniewa. Przy okazji rekolekcji czy memoriału Zawadę odwiedzili chyba już wszyscy koledzy rocznikowi franciszkanina, łącznie z o. Jarosławem Wysoczańskim. Zresztą wielu w Zawadzie znało o. Zbigniewa i się o nim tutaj pamięta. Wspomnienia o nim przekazywane są najmłodszemu pokoleniu.

  Adam Olbracht i Marcin Czerwiński, uczniowie miejscowej szkoły, opowiadają o o. Zbigniewie, jak to wyjechał na misje do Peru. - Uczył tam dzieci, jak być dobrym i pomagał innym. Został zabity za to, że głosił Ewangelię - mówią chłopcy.

  - Jest wielka jedność między parafią i szkołą, razem tworzymy jeden zespół wychowawczy i w tym zespole jest obecny duch o. Zbigniewa Strzałkowskiego - zaznacza dyrektor miejscowej szkoły. Cieszy się, że w końcu po wielu latach objawiło się kolejne powołanie w Zawadzie. - U franciszkanów jest jeden wychowanek naszej szkoły i mam nadzieję, że to się spełni kiedyś święceniami - dodaje.

  W niedzielę 4 grudnia delegacja szkoły ze sztandarem wybiera się na uroczystości, które będą miały miejsce w krakowskiej bazylice św. Franciszka. Wezmą udział w prezentacji multimedialnej pt. Męczennicy, która odbędzie się w Sali Włoskiej od godz. 9 do 11, a o godz. 12 w Mszy św. pod przewodnictwem kard. Angelo Amato, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Ojcowie franciszkanie zapraszają do wzięcia udziału w uroczystościach, które rozpoczną się tam już dzisiaj o godz. 20 nabożeństwem dziękczynnym Gloria Tibi Trinitas.

  Czytaj także: Tak umierają świadkowie Jezusa.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • ototarnow.pl
   04.12.2016 12:14
   Wspaniała uroczystość. Popieram takie inicjatywy i pamięć, która jest najważniejsza.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół