• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Fatimskie skarby

  ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

  dodane 05.01.2017 12:15

  Ich wartość wynika z faktu, że na różny sposób głoszą orędzie Matki Bożej.

  Na początku 2017 roku w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie pojawiła się wystawa pod tytułem „Nasza Fatima” ukazująca to wyjątkowe miejsce kultu Matki Bożej oraz szerzenia Jej orędzia z Fatimy.

  - Bardzo się cieszę, że w roku koronacji figury Matki Bożej udało się stworzyć tę wystawę, która przedstawia dzieje naszego sanktuarium w bardzo różnorodny sposób - mówi ks. dr Stanisław Bilski, kustosz sanktuarium.

  Na poszczególnych planszach umieszczonych na ścianach kościoła zaprezentowano m.in. historię powstania kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej, przebieg jego budowy. Wystawa pokazuje najważniejsze wydarzenia z życia sanktuarium.

  - To na przykład jubileusz 50-lecia objawień Matki Bożej Fatimskiej. Dalej, nawiedzenie naszego sanktuarium przez figurę Matki Bożej z sanktuarium w Fatimie, przekazanie prochów z obozów koncentracyjnych do kaplicy oświęcimskiej i wiele, wiele innych. Pokazujemy też powszednie i odpustowe wydarzenia z życia naszego sanktuarium - dodaje kustosz.

  Osobnym działem wystawy jest ukazanie wnętrza sanktuarium i tak zwanych fatimskich skarbów.

  - To są przede wszystkim skarby, które mają wartość duchową. Myślę tu o relikwiach dzieci fatimskich, św. Jana Pawła II. Skarbami są też naczynia i szaty, które służą do liturgii, a więc uwielbienia Boga i oddania czci Matce Bożej. Wśród tych przedmiotów bardzo ciekawym eksponatem jest kielich w kształcie winnego grona, jeden z trzech takich w Polsce. Mamy dary ojca św. Jana Pawła II jak różaniec z pereł czy papieskie ornaty - wylicza ks. Bilski.

  Oglądający zatrzymają się na koniec przy planszach przedstawiających otoczenie sanktuarium. A zwieńczeniem całości jest tablica, która przypomina, że Fatima nadal trwa.

  - Fatima jest wciąż aktualna. Św. Jan Paweł II podkreślał, że orędzie fatimskie w czasach współczesnych jest może jeszcze bardziej aktualne niż przed 100 laty - podkreśla kustosz.

  Wystawa jest jednym z elementów przygotowania do uroczystości koronacji cudownej figury Matki Bożej Fatimskiej, która odbędzie się w Tarnowie 4 czerwca 2017 roku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół