• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Kleryków jest tylko czternastu

  ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

  dodane 01.02.2017 10:42

  O pracy w Międzydiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Pińsku na Białorusi opowiada wicerektor ks. dr Adam Dynak.

  – Seminarium w Pińsku zostało założone już w 1925 roku, ale historyczne zawieruchy spowodowały jego zamknięcie. Kard. Świątek reaktywował działalność seminarium dopiero 15 lat temu. Obecnie studiuje i przygotowuje się do święceń 14 kleryków. To oczywiście mało, ale w ubiegłym roku w seminarium było ośmiu kleryków, teraz doszło sześciu. Na pierwszym roku jest czterech alumnów. Kapłanami w 2016 roku zostało dwóch diakonów – mówi ks. dr Adam Dynak. 

  Formacja powołanych do kapłaństwa nastręcza wiele trudności. – Kandydaci pochodzą m.in. z rodzin mieszanych, katolicko – prawosławnych. Czasem ich zwyczajna formacja chrzcielna wymaga pogłębienia. Owszem, alumni są blisko Kościoła, byli ministrantami, lektorami, mają wiele dobrej woli, ale ich wiara potrzebuje jeszcze umocnienia – dodaje ks. Dynak.

  Obecnie kler diecezjalny stanowią w przeważającej liczbie księża białoruscy. – W sumie na całej Białorusi pracuje około 460 księży, z czego 300 to kapłani rodzimi. Wyzwaniem dla ewangelizacji są wschodnie tereny Białorusi, blisko granicy z Rosją, gdzie pracuje niewielu kapłanów. Są to właściwie tereny misyjne dla Kościoła katolickiego – mówi kapłan.

  Tarnowski kapłan, pochodzący z Radgoszczy, kilkanaście lat temu wyjechał do pracy duszpasterskiej na Białoruś. Zaczynał od wikariatu w Mohylewie. Był kapelanem bp. Władysława Blina. Pełnił posługę proboszcza m.in. w katedrze w Witebsku. Pracował również w Garadoku, Orszy, Krupkach i Borysowie. W Garadoku wybudował kościół. Pełnił też posługę kanclerza kurii diecezjalnej. 

  Od października ubiegłego roku pełni funkcję wicerektora Międzydiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego im. św. Tomasza z Akwinu w Pińsku na Białorusi.

  W seminarium odpowiada za całokształt nauczania, jest też wykładowcą Pisma św. i innych przedmiotów teologicznych związanych z Biblią.

  Seminarium w Pińsku jest miejscem formacji do kapłaństwa dla kleryków z trzech diecezji, mińsko-mohylewskiej, witebskiej i pińskiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół