Nowy numer 17/2024 Archiwum

Jezus "mocą Ducha Bożego wyrzuca złe duchy" (Mt 12,28)

Znaczenie Ducha Świętego według Ewangelii św. Mateusza.

Rozkaz Chrystusa

Słowa wszystkie narody są odwołaniem się do proroctw i oczekiwań Starego Testamentu. Bóg wypełnia obietnice. Jest także wspomniane centrum, w którym poganie zostaną zaakceptowani poganie. Nie chodzi już o Abrahama czy Syjon, ale o wspólnotę Chrystusa. Jest to nowe centrum i znak nowego porządku zbawienia.

Ważne jest słowo idźcie. Zaskakuje zmiana w tym poleceniu. Słuchacze muszą przekroczyć granice zapowiedzi podanych wcześniej przez Jezusa i mają udać się do pogan. Jest to zapowiedź nowej fazy zbawienia, która obejmie także pogan. Fakt, iż Apostołowie mają przekroczyć granice Izraela, wskazuje wyraźnie, że ich działalność rozciągnie się na cały świat. Św. Mateusz, który często zaznaczał, że misja Jezusa oraz Jego uczniów w okresie publicznej działalności Chrystusa ograniczała się do Izraela, obecnie w sposób zaskakujący ukazuje jak Zmartwychwstały kreśli perspektywę uniwersalistyczną. Te kilka wersetów (Mt 28,16-20) stanowi zakończenie Ewangelii św. Mateusza, a równocześnie staje się kluczem do jej zrozumienia. Już na początku autor zasygnalizował, że Jezus, mimo iż pojawił się w rodzie Abrahama i Dawida (Mt 1,1), jest przeznaczony dla całej ludzkości a Jego orędzie dotyczy wszystkich ludzi (poganki w Jego rodowodzie). W następnych rozdziałach ciągle pojawiają się podobne elementy, np. przybycie mędrców, itd. Obecnie następuje punkt zwrotny w historii świata. Uczniowie Jezusa mają zwrócić się do wszystkich ludzi, a ci mają odpowiedzieć na wezwanie Chrystusa.

« 7 8 9 10 11 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl