• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Kapłan według Serca Bożego

  Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

  dodane 18.02.2017 14:40

  W kościele pw. św. Jadwigi w Dębicy odsłonięta została tablica pamiątkowa śp. ks. Stanisława Fiołka, wieloletniego proboszcza.

  Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej odbyła się 18 lutego, dokładnie w rok po śmierci kapłana, tak bardzo związanego z Dębicą.

  - Ks. Stanisław Fiołek to postać, która weszła w historię naszego miasta, osoba, z którą wielu dębiczan otrzymało dar dobroci. Ostatnią fazę swojego życia poświęcił jednaniem ludzi z Bogiem w konfesjonale. Stał się niejako znakiem Bożego Miłosierdzia dla wielu. Dziś chcemy zatrzymać w naszej serdecznej pamięci ks. Stanisława – mówił we wprowadzeniu do Mszy św. ks. prał. Ryszard Piasecki.

  Ksiądz Fiołek proboszczem w par. pw. św. Jadwigi był 29 lat. W homilii ks. prałat Stanisław Dutka z Tarnowa, który w latach 80-tych XX wieku przez 7 lat był wikariuszem u ks. Fiołka, nazwał go „kapłanem na wzór Serca Bożego”. – Zawsze cichy, pokorny, skromny – wspominał ks. Dutka.

  Maria Fiołek, siostra ks. Stanisława, w imieniu rodziny bardzo podziękowała za to, że zawsze w Dębicy czuł się u siebie, jak w rodzinie. – Tak mówił nam zawsze, że ma dwie rodziny – mówiła. Ks. Stanisław był jednym z dziesięciorga rodzeństwa. – Był drugi z kolei, ja jestem młodsza od niego o 14 lat. Od kiedy pamiętam, zawsze wyczekiwaliśmy przyjazdu starszego rodzeństwa do domu. Ono ,iało wpływ na nas młodszych, to dzięki nim kształtowała się nasze pojmowanie świata, wrażliwość. Stanisław pamiętam opowiadał nam, młodszym, „Trylogię” Sienkiewicza. Byłam mała, jeszcze nie umiałam czytać, a już wiedziałam kim był Kmicic – wspominała Maria Fiołek.

  Na tablicy, która zawisła w kościele obok konfesjonału ks. Fiołka wypisano słowa: :troskliwy duszpasterz, ceniony kaznodzieja, cierpliwy spowiednik, wychowawca pokoleń dębiczan, inicjator budowy kościołów, człowiek wysokiej kultury, oddany Bogu, Polsce i człowiekowi”,

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół