• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Podkowiec mały, a czyni cuda

  ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

  dodane 01.04.2017 20:39

  Diecezja tarnowska uhonorowana Znakiem Jakości "Kraina Podkowca".

  Na zamku w Nowym Wiśniczu odbyła się uroczystość wręczenia nagród Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „Pro Natura”, które realizuje m.in. projekt ochrony rzadkiego gatunku nietoperza - podkowca małego.

    Laureaci gali
  ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
  Kapituła przyznaje wyróżnienia instytucjom i osobom prywatnym. Instytucje zasłużone w ochronie podkowca otrzymują Znak Jakości „Kraina Podkowca”, zaś osoby prywatne - statuetkę „Złoty Podkowiec”.

  Nagrodę otrzymała diecezja tarnowska, a w imieniu biskupa tarnowskiego odebrał ją ks. Zenon Tomasiak, proboszcz w Jodłowej, uhonorowany w 2016 roku „Złotym Podkowcem”.

  - Warto chronić ginące gatunki. Z pewnością nie jest to kłopot ani dla księdza, ani dla parafian, ponieważ podkowiec jest bardzo dyskretnym nietoperzem i nawet gdy wlatuje podczas nabożeństwa do kościoła, parafianie mają świadomość, że żyją w zdrowym środowisku - mówi ks. Tomasiak.

  Znak Jakości „Kraina Podkowca” otrzymali również dyrektor Muzeum Ziemi Wiśnickiej Piotr Jędrzejas, Pieniński Park Narodowy, opactwo cystersów w Szczyrzycu oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie.

    Ks. Jan Pipka otrzymał "Złotego Podkowca"
  ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
  Z kolei „Złotego Podkowca” otrzymał ks. Jan Pipka, proboszcz parafii greckokatolickiej w Krynicy-Zdroju. - Kiedy stanąłem przed problemem remontu dachu na naszej cerkwi, pomyślałem, że to niemożliwe, ale dzięki obecności kolonii podkowca remont okazał się bardzo prostą sprawą. Podkowiec czyni cuda - żartuje ks. Pipka.

  Statuetkę przyznano również dr Bożenie Kotońskiej z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie oraz Jolancie i Andrzejowi Węglom.

  Uroczystość odbyła się w ramach jednej z największych imprez turystycznych w regionie - „Korona Pogórzy”, która trwa od 31 do 2 kwietnia. Nagrody wręczał Rafał Szkudlarek, koordynator projektu ochrony podkowca małego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół