Nowy numer 17/2024 Archiwum

Nielitościwy dłużnik (Mt 18,21-35)

Ile razy chrześcijanin ma przebaczać bliźniemu?

Zachęta do napomnienia drugiego człowieka, jest w rzeczywistości nie tylko zobowiązaniem do napomnienia. Jezus zachęca, by każdy z nas kiedy zostaje skrzywdzony przezwyciężył nienawiść, złość i spróbował czy to w prywatnej rozmowie – czy później we wspólnocie, dać błądzącemu okazję do poprawy. Upomnienie braterskie jest bowiem oznaką miłości. Jest ona możliwa we wspólnocie, w której każdy dostrzega swe ograniczenia, gdzie nie sądzi się tego, kto zbłądził, gdzie poszukuje się tego, kto zbłądził, gdzie daruje się temu, kto zgrzeszył. Bez miłości nie ma upomnienia braterskiego.

Jezus mówi, iż ten, komu udało się skłonić grzesznika do uznania własnego błędu, temu udaje się w rzeczywistości przywrócić braterstwo. Żadną miarą bowiem wezwanie Jezusa nie jest zachętą do karcenia albo potępienia. Każdy z nas jest jedynie wezwany wykazania winy i przekonania winnego do uznania swego grzechu. Napomnienie dokonane prywatnie powinno okazać się zbawienne dla brata. Pokazawszy właściwą drogę postępowania, upominający osiąga zwycięstwo, przywracając owego człowieka wspólnocie. Każdy z nas jest wezwany by pomagać drugiemu w dziele nawrócenia (zob. 1 Kor 9,19-22). Bóg nie chce śmierci grzesznika (Ez 33,11).

Św. Jakub zachęca nas: „Bracia moi! Jeśliby ktoś z was zszedł z drogi prawdy, a inny by go nawrócił, niech wie, że nawracając grzesznika z błędnej drogi, ocali go od potępienia i przyczyni się do przebaczenia wielu grzechów” (Jk 5,19-20).

« 3 4 5 6 7 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl