• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Nie bój się ratować!

  ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

  dodane 07.04.2017 11:43

  Dąbrowskie Spotkania Kliniczne rozpoczęły się od wypadku drogowego.

  W Dąbrowie Tarnowskiej 7 i 8 kwietnia odbywają się IV Spotkania Kliniczne, których organizatorem jest Fundacja Troska i Wiedza Powiśla Dąbrowskiego.

  – W tym roku tematem Spotkań są stany nagłe w codziennej pracy lekarzy praktyków. Takie sytuacje mają miejsce nie tylko w szpitalach, ale w ogóle w przestrzeni publicznej np. podczas wypadków komunikacyjnych, w domach, szkołach, urzędach, na ulicy. Najważniejsze są te pierwsze momenty, kiedy mamy do czynienia z osobą poszkodowaną, której życie, zdrowie są zagrożone. Powinniśmy wówczas wiedzieć, jak pomóc cierpiącemu, jak zabezpieczyć go do czasu przyjazdu odpowiednich służb – mówi Krzysztof Orwat, członek zarządu fundacji.

  Pierwszy dzień konferencji miał charakter praktyczny. Rankiem przy stacji benzynowej w Dąbrowie Tarnowskiej przygotowano symulację wypadku drogowego z udziałem dwóch rannych osób. Na miejscu wypadku pojawili się przechodnie, którzy zaczęli udzielać pierwszej pomocy. Została wezwana straż pożarna, policja, pogotowie ratunkowe. Wszyscy mogli się przyglądać profesjonalnej pracy ratowników medycznych i służb.

  – Ciekawostką tej części Spotkań jest to, że policjanci będą zatrzymywać kierowców i zapraszać ich do namiotu, gdzie znajdują się fantomy do ćwiczeń udzielania pierwszej pomocy. Każdy z kierowców będzie mógł się wykazać swoją wiedzą, ale i nauczyć, jak reagować w tak nagłej dla niego sytuacji – dodaje pan Krzysztof.

  Wśród uczestników symulacji wypadku była Paulina Piątek, studentka pielęgniarstwa w PWSZ w Tarnowie.

  – Nigdy nie wiemy, kiedy spotka nas nagła sytuacja udzielenia komuś pomocy, dlatego powinniśmy się szkolić, ćwiczyć, pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności. To konieczne, bo wówczas nie wezmą nad nami góry emocje i będziemy w stanie naprawdę komuś pomóc. Mam świadomość, że ludzie boją się zatrzymać, podejść, pomóc. Boją się, że nie mają umiejętności, wiedzy i mogą zaszkodzić poszkodowanemu. Ale brak pomocy, nie udzielenie jest gorsze od jakiegokolwiek zainteresowania losem potrzebującej osoby – mówi studentka.

  – Bardzo często osoby uczestniczące w wypadku, kolizji, zdarzeniu, świadkowie takich sytuacji, nie udzielają pomocy, ponieważ nie wierzą, że potrafią, że każda pomoc, zwykłe zatrzymanie się, sprawdzenie reakcji życiowych osoby poszkodowanej może pomóc i uratować czyjeś życie. Jeśli liczy się każda sekunda, musimy reagować nawet wówczas, kiedy obawiamy się, że nie mamy odpowiednich umiejętności. Odjechanie z miejsca wypadku, nie udzielenie pomocy jest przestępstwem – podkreśla mł. asp. Ewelina Fiszbain, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej.

  Pierwszego dnia Spotkań można było wziąć udział w ćwiczeniach udzielania pierwszej pomocy w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Tarnowskiej. Zaś w sobotę 8 kwietnia zaplanowano wykłady lekarzy specjalistów poświęcone stanom nagłym w praktyce lekarskiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół