• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Diamentowy kapłan

  Marek Białka

  dodane 08.06.2017 08:10

  W Brzesku, w uroczystość odpustową ku czci NMP Matki Kościoła, ks. Zygmunt Bochenek świętował jubileusz 60-lecia kapłaństwa.

  Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył bp Władysław Bobowski, kolega kursowy z tego samego rocznika święceń, który w wygłoszonej homilii wspominał okres wspólnej formacji seminaryjnej, spędzonej z jubilatem w latach 1952-1957. Mówił, m.in. o początkach duszpasterstwa młodzieży, zarówno na poziomie diecezjalnym, jak i ogólnopolskim, w którym spory udział ma właśnie ks. Zygmunt Bochenek. Owoce tych i wielu innych dzieł duszpasterskich trwają do dziś. Warto wspomnieć chociażby katolicki miesięcznik dla młodzieży "Wzrastanie", Brzeskie Dni Młodych, Szkołę Katolicką w Brzesku, których ks. Bochenek był inicjatorem i założycielem.

  - W 1952 roku do tarnowskiego seminarium zgłosiło 140 kandydatów. Przyjętych zostało 72 kleryków. Święcenia kapłańskie otrzymało 54 diakonów. Dziesięciu z nas łączyła jedna wspólna litera alfabetu „B”, dlatego też mieszkaliśmy wszyscy w jednym pokoju seminaryjnym. Byli to, m.in. Bochenek, Bobowski, Bielatowicz i pozostali - wspominał po latach bp Bobowski w czasie homilii. 

  W dalszej części tarnowski hierarcha mówił o Maryi Matce Kościoła, które jest także Matką wszystkich kapłanów. Porównał dziewictwo Maryi, które nie jest przeszkodą, aby była Matką do celibatu kapłanów, które nie jest przeszkodą, aby byli ojcami. Oczywiście ojcostwo i macierzyństwo to ma wymiar duchowy.

  Ks. Zygmunt Bochenek w latach 1989-2004 był proboszczem parafii pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku oraz dziekanem brzeskiego dekanatu. Od 13. lat jest rezydentem i nadal aktywnie uczestniczy w parafii i Kościoła. Od 2001 r. jest kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej w Tarnowie. W 2004 roku, decyzją Rady Miejskiej w Brzesku otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Brzeska. W 2011 roku Kapituła Medalu św. Jakuba przyznała Medal "BONVUM OPERANTI" za szerzenie kultu św. Jakuba i duszpasterstwo młodzieży w diecezji tarnowskiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół