• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Ślubu dotrzymał

  Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

  dodane 17.07.2017 10:20

  Parafia Strzelce Wielkie obchodziła jubileusz 400-lecia istnienia.

  16 lipca Mszy św. odpustowej przewodniczył ks. infułat Adam Kokoszka. W czasie liturgii poświęcił organy piszczałkowe w kościele sanktuaryjnym translokowane tu z  Bad Soden-Salmünster. Krótki koncert na tym instrumencie po Mszy św. dał Krzysztof Kościółek, organista bazyliki z Bochni.

  W czasie uroczystości wicewojewoda Józef Gawron w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wręczył srebrny krzyż zasługi Stanisławowi Chwale, rodakowi z strzeleckiemu z Chicago, który od ponad 30 lat prowadzi działalność charytatywną wspierającą parafię i rodzinną miejscowość, prowadząc Fundację Parafii Strzelce Wielkie. Brązowy Krzyż Zasługi otrzymał zaś ks. Wiesław Majka, proboszcz ze Szczurowej.

  Ksiądz infułat Adam Kokoszka w imieniu biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża wręczył odznaczenia „Dei Regno servire”. Otrzymali je państwo Anna i Stanisław Chwała oraz Fundacja Parafii Strzelce Wielkie z Chicago.  Jubileusz był też dla miejscowych parafian okazją, by podziękować swemu proboszczowi, ks. Stanisławowi Tabisiowi, który od 20 lat duszpasterzuje w Strzelcach Wielkich.

  Według miejscowej tradycji, dziedzic Strzelec Wielkich, Andrzej Gawroński Rawa, jadąc z rodziną na Mszę św. w Boże Narodzenie, przejeżdżał końmi przez zamarzniętą Wisłę. W środku rzeki lód się załamał i sanie wpadły do Wisły. Będąc w ogromnym niebezpieczeństwie, złożył ślub, że jeżeli wyjdzie z opresji to wybuduje w Strzelcach Wielkich kościół i postara się o erygowanie parafii, by on i jego poddani nie byli zmuszeni tak daleko i nieraz z narażeniem życia chodzić do kościoła. Uratował się i ślubu dotrzymał. Parafia została erygowana w 1617 roku.

  Więcej o parafii, jej historii i dniu dzisiejszym w tarnowskiej edycji „Gościa Niedzielnego”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół