• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Modlą się o pokój

  Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

  dodane 08.09.2017 09:50

  Do 19 września w limanowskiej bazylice można oglądać ołtarz z Kibeho.

  - Ołtarz „Światło Pojednania i Pokoju” znajduje się w naszej bazylice od 5 września. Ten ołtarz adoracji eucharystycznej był wykorzystany w roku ubiegłym w Brzegach, na ołtarzu w czasie czuwania przed Najświętszym Sakramentem młodzieży z całego świata z papieżem Franciszkiem. Teraz jest u nas - mówi ks. prał. Wiesław Piotrowski, proboszcz i kustosz sanktuarium MB Bolesnej w Limanowej.

  Wykonany w Gdańsku ołtarz niebawem pojedzie do Kibeho w Rwandzie, sanktuarium znanego z objawień maryjnych. Limanowa jest jedynym w diecezji miejscem, w którym w dwuletniej wędrówce ołtarza po Polsce można go oglądać.

  Centrum otwartego ołtarza to znajdujący się pod sercem Maryi Jezus Eucharystyczny. Konstrukcja tego tryptyku wyraża prawdę, że to Jezus jest światłem dla świata. Ołtarz dla Kibeho w Rwandzie jest trzecim z kolei, po wcześniejszych ołtarzach adoracyjnych wykonanych już dla Kazachstanu i Ziemi Świętej. W ramach tego dzieła przekazano także monstrancję dla Medjugorie.

  Ołtarzy ma powstać w sumie 12. Zostaną umieszczone w różnych ośrodkach, w których będą służyć wieczystej adoracji Jezusa Eucharystycznego i modlitwie o pokój. Powstają one w ramach projektu „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”. - Ośrodki adoracji powstają w miejscach szczególnie doświadczonych dramatycznymi skutkami konfliktów zbrojnych, brakiem porozumienia pomiędzy narodami i religiami. W tych częściach świata, gdzie ludzie pragnąc pokoju i pojednania poszukują jego prawdziwego źródła - tłumaczą organizatorzy ze Stowarzyszenia „Communita Regina Della Pace”. 

  - Wykorzystujemy duszpastersko to wydarzenie jakim jest obecność tego ołtarza w naszej bazylice. W ołtarzu tym adorujemy Najświętszy Sakrament. Zaprosiliśmy do wspólnej modlitwy o pokój wszystkie grupy i wspólnoty działające w naszej parafii i w okolicznych wspólnotach. Ruchy i stowarzyszenia organizują nabożeństwa. Codziennie dwa razy odmawiany jest różaniec, w czasie którego modlimy się o pokój na świecie, ale także w naszych sercach, rodzinach - dodaje ks. Wiesław Piotrowski.

  Ołtarz też - dzięki swej formie - jest dla wiernych katechezą o boskim macierzyństwie Maryi. Choć jej postać wydaje się być nadto wyrazista, to jednak w centrum jest Jezus, bo Maryja zawsze wskazuje na Jezusa.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół