Nowy numer 18/2024 Archiwum

Kościół w Ewangeliach

Królestwo Boże wśród was jest. Cuda Jezusa.

Do Jezusa, jak pisze Marek, przyszedł jeszcze jeden chory – był to trędowaty z Kafarnaum.

Ewangelia podkreśli, iż trędowaty sam przyszedł do Jezusa, padł na kolana oraz prosił Go (Mk 1,40). Tak bezpośrednie spotkanie z trędowatym należy uznać za sytuację niezwykłą. Trędowaci bowiem mieli w starożytności status ludzi wyłączonych ze wspólnoty. Trąd był uważany za ten rodzaj nieczystości, który wykluczał ze społeczności i oczywiście z kultu religijnego. W Biblii mianem trądu określano wszelkie choroby skóry. Stwierdzenie zaś, czy ktoś jest rzeczywiście chory na trąd, czy cierpi na jakąś inną chorobę, należało do kapłanów. Prawo określało surowe przepisy obowiązujące trędowatych (Kpł 13).

Trędowaty z Ewangelii św. Marka opuścił jednak miejsce odosobnienia. Nie ostrzegł też Jezusa przed niebezpieczeństwem zaciągnięcia rytualnej nieczystości. Przyszedł do Mistrza, padł przed Nim na kolana i zwrócił się z gorącą prośbą. Wszystko to sprzeciwiało się nakazom Prawa. Zwyciężyła jednak nadzieja na uzdrowienie i wiara w to, że Jezus może tego uzdrowienia dokonać. Dlatego skierował do Niego prośbę: „Jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić” (Mk 1,40). Niezwykła była reakcja Jezusa. Na widok cierpienia trędowatego, ale i jego wiary Jezusa „zdjęła litość” (Mk 1,41). Wewnętrzne poruszenie Jezusa nie było tylko znakiem ludzkiej wrażliwości, litości czy słabości, ale znakiem Bożej mocy i miłosierdzia. Stąd też „wyciągnął rękę i dotknął go” (Mk 1,41).

Wyciągnięcie ręki w Biblii zawsze jest znakiem działania Boga lub działania w imieniu Boga (Wj 3,20). Jezus dotknął trędowatego, co było wyraźnym złamaniem nakazów Prawa, gdyż powodowało zaciągnięcie nieczystości rytualnej. Wobec jednak ludzkiego cierpienia Prawo traci jednak zobowiązującą moc. Jezusa dokonuje uzdrowienia: „Chcę, bądź oczyszczony!” (Mk 1,41). Po raz kolejny ujawnia się moc i Boży autorytet. Św. Marek zaznaczy, iż owo uzdrowienie dokonało się natychmiast.

« 8 9 10 11 12 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl